TELEWIZJA//UNIMARTER

Wcześnie wykryty rak piersi może być uleczalny!

(c) Newseria  •  10/Wrzesień/2019 (16:31), aktualizacja 10/Wrzesień/2019 (20:05)
Zastosowanie terapii celowanej z wykorzystaniem podwójnej blokady na wczesnym etapie rozwoju HER2-dodatniego raka piersi może doprowadzić do całkowitego wyleczenia. W Polsce refundacji podlega jednak tylko jeden z dwóch wykorzystywanych w tej terapii leków. Eksperci podkreślają, że problemem jest także to, że kobiety, które słyszą diagnozę "wczesny rak piersi", są pozostawione same sobie, bez dostępu do informacji i wsparcia w pierwszym, bardzo trudnym etapie leczenia. Tego typu wsparcie chcą zaoferować twórcy kampanii "Wylecz raka piersi HER2+".

Wcześnie wykryty rak piersi może być uleczalny. W Polsce brakuje jednak dostępu do nowoczesnej terapii i wiedzy na temat tej choroby


Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór wśród kobiet, a jednocześnie jedna z najczęstszych przyczyn zgonu pacjentów onkologicznych. W Polsce chorobę tę co roku diagnozuje się u blisko 18 tys. kobiet, przy czym od blisko 8 lat liczba zachorowań stale wzrasta. Zwiększa się także śmiertelność. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2012 roku z powodu nowotworu piersi zmarło 5 350 kobiet, obecnie liczba ta zwiększyła się do ponad 6 tys. Medycyna wyróżnia trzy podtypy raka piersi: hormonozależny (luminalny), dotyczący aż 70 proc. zdiagnozowanych kobiet, HER2-dodatni występujący u ok. 18–20 proc. chorych oraz najrzadziej diagnozowany potrójnie ujemny rak piersi.

– Te podtypy biorą się stąd, że od wielu lat oznaczamy u chorych, u których stwierdzono raka piersi, receptory estrogenowe, progesteronowe, HER2 i współczynnik Ki-67. Na podstawie kompilacji tych czterech czynników ustalamy podtyp biologiczny – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolog kliniczny z Centrum Onkologii w Warszawie.

Rak piersi HER2-dodatni to szczególnie agresywna postać choroby, ponieważ szybko się rozwija i częściej daje przerzuty do węzłów chłonnych. HER2 to białko receptorowe zaangażowane w proces kontroli nad wzrostem i funkcjonowaniem komórek. Zbyt duża liczba tych receptorów prowadzi do przekazywania większej liczby sygnałów stymulujących nadmierny podział i wzrost komórek nowotworowych. Dzięki postępowi w nauce rak piersi HER2-dodatni nie musi dziś oznaczać wyroku śmierci – pacjentki żyją znacznie dłużej, zwiększa się czas wolny od progresji choroby, w niektórych przypadkach możliwe jest nawet całkowite wyleczenie. Warunkiem jest jednak wczesne wykrycie nowotworu.

– Wczesny rak piersi to taki rak, który da się radykalnie wyleczyć. Jest ograniczony do piersi, a jeśli dał przerzuty, to tylko i wyłącznie do węzłów chłonnych pachowych. Wtedy możemy taką chorą całkowicie wyleczyć z tego raka – mówi dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Terapia HER2-dodatniego raka piersi powinna się rozpocząć od leczenia systemowego, a więc chemioterapii połączonej z leczeniem celowanym farmaceutykami blokującymi działalność receptora HER2. Odkrycie terapii celowanej, które nastąpiło prawie dwie dekady temu, stanowiło przełom w leczeniu tego rodzaju nowotworu – obecnie jest ono standardem, znacząco przedłużając życie pacjentek. Niedawno dla chorych na wczesnego HER2-dodatniego raka piersi pojawiła się nowa opcja terapeutyczna – do znanego już leku dodaje się kolejny, tworząc podwójną blokadę agresywnego receptora HER2. Takie połączenie sprawia, że terapia jest jeszcze bardziej skuteczna.

– Niestety, w Polsce refundowany jest w tej chwili tylko jeden z tych leków, czyli generalnie pacjentki nie mają dostępu do tej podwójnej blokady, jeżeli oczywiście same sobie go nie zapewnią z własnych środków. To się najbardziej przekłada na losy pacjentek, u których stwierdzono przerzuty do węzłów chłonnych lub duży guz, powyżej 5 centymetrów, i u których stwierdzono właśnie raka HER2-dodatniego – mówi dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Mimo że HER2-dodatni rak piersi występuje u blisko 20 proc. wszystkich pacjentek z nowotworem piersi, wiedza na jego temat jest wciąż bardzo niska. Zwiększenie tej świadomości jest celem kampanii "Wylecz raka piersi HER2+", w ramach której uruchomione zostały strona internetowa i profil na Facebooku dla kobiet z tym podtypem nowotworu oraz ich bliskich. Pacjentki znajdą tam informacje dotyczące przebiegu choroby, diagnostyki, możliwości leczenia, a także listę ośrodków specjalizujących się w leczeniu raka piersi oraz kontakty do organizacji pacjentów wspierających osoby chore na nowotwory.

– Kampania "Wylecz raka piersi HER2+" ma na celu uwrażliwienie chorych na temat tego, jak ważne jest wczesne podjęcie leczenia, bo jak już mamy zdiagnozowanego raka, to możemy w uzgodnieniu z lekarzem podjąć takie leczenie, które da nam szansę na zatrzymanie nawrotu choroby, który często w tym przypadku się zdarza – mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki oraz prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

– Dla pacjentek z takim wczesnym nowotworem nie było do tej pory kampanii informacyjnej, a potrzeba wiedzy u kobiet, które dowiadują się, że mają nowotwór, jest ogromna. Niezmiernie ważne jest, żeby pacjentka wiedziała, że choruje na raka piersi HER2-dodatniego. A po co jej ta wiedza? Wtedy może wspólnie z lekarzem podejmować decyzje dotyczące tego, jaki rodzaj leczenia może u niej być zastosowany i jaki rodzaj leczenia jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną na świecie – uzupełnia Anna Kupiecka, prezes Fundacji "OnkoCafe – Razem Lepiej".

Organizatorzy kampanii zachęcają kobiety, które wyleczyły wczesnego raka piersi, do dzielenia się swoimi historiami na stronie kampanii, gdyż daje to motywację do leczenia i siłę nowo zdiagnozowanym pacjentkom.

Eksperci podkreślają, że pacjentki często nie mają świadomości, jaka forma leczenia przyniesie w ich przypadku optymalne efekty. W przekonaniu znacznej części chorych jedyną skuteczną opcją jest operacyjne usunięcie guza. W przypadku HER2-dodatniego raka piersi znacznie lepsze rezultaty przynosi jednak przedoperacyjne leczenie systemowe. Wykonanie operacji z pominięciem tego rodzaju terapii zmniejsza szanse na całkowite wyleczenie nawet o kilkanaście procent.

– Kobieta, która wie, że ma HER-2 dodatniego raka piersi, nie powinna naciskać na chirurga. Spotykam się czasami z taką sytuacją, że pacjentka jest niezadowolona, że chirurg nie chce jej zoperować i szuka kogoś innego, bo ma poczucie, że jak pozbędzie się guza, to pozbędzie się problemu – mówi dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

– Wiedza o tego rodzaju przypadłości jest bardzo ważna. Pacjentka świadoma, która wie, jakie zagrożenia na nią czyhają, jest daleko bardziej nastawiona na leczenie, które przynosi satysfakcję i jest skuteczne – uzupełnia Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

– Dlatego nasza organizacja Amazonki ma bardzo dużo ochotniczek, które wspierają kobiety tuż po diagnozie lub po leczeniu, kiedy są jeszcze w szoku i myślą, że ich życie legło w gruzach. Dzielimy się z nimi naszym doświadczeniem. To je uspokaja, bo jesteśmy dla niej wiarygodne – mówi Krystyna Wechmann.

W ramach kampanii "Wylecz raka piersi HER2+" na stronie internetowej publikowane są historie osób z wczesnym HER2-dodatnim, które dzielą się swoim doświadczeniem z choroby. Pacjentki będą mogły także skorzystać z cyklu warsztatów psychologicznych, które zorganizuje PARS. Pierwsze warsztaty dla chorych właśnie zdiagnozowanych z Warszawy odbędą się we wrześniu.
1

W Polsce brakuje jednak dostępu do nowoczesnej terapii i wiedzy na temat tej choroby

W Polsce brakuje jednak dostępu do nowoczesnej terapii i wiedzy na temat tej choroby© Newseria Biznes//Video
Mówią:

Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny Anna Kupiecka, prezes Fundacji "Onkocafe – Razem Lepiej"; Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń "Amazonki", prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych; dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolog, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie;

Treść wypowiedzi:

1. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolog kliniczny z Centrum Onkologii w Warszawie.

N: Kiedy mówimy o wczesnym raku piersi i jakie są podtypy raka piersi?

Wczesny rak piersi to jest generalnie rzecz biorąc taki rak piersi, który da się radykalnie wyleczyć. Czyli innymi słowy jest to rak, który jest ograniczony do piersi i ewentualnie dał przerzuty, ale tylko i wyłącznie do węzłów chłonnych pachowych i wtedy możemy mówić o tym, że taką chorą możemy z tego raka całkowicie wyleczyć. Natomiast, jeżeli chodzi o podtypy raka piersi, to te podtypy biorą się stąd, że oznaczamy już od wielu lat, od około 15 lat u chorych, u których stwierdzono raka piersi receptory estrogenowe, progesteronowe HER-2 i jeszcze taki współczynnik Ki-67. I na podstawie kompilacji tych czterech czynników ustalamy podtyp biologiczny. Te podtypy biologiczne to jest rak luminalny A, luminalny B, to są dwa raki, u których stwierdza się właśnie te receptory estrogenowe i progesteronowe. Kolejny podtyp to jest rak trójnegatywny i czwarty podtyp to jest rak HER pozytywny.

N: Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną można leczyć chore z HER-2 dodatnim i dlaczego ważne jest to, aby pacjentki znały ten swój podtyp?

Sytuacja, jeżeli chodzi o raka HER-2 pozytywnego wygląda w ten sposób, że pacjentki, u których stwierdzono raka HER-2 pozytywnego nawet we wczesnym stadium powinny zaczynać od leczenia systemowego. To jest bardzo ważne dlatego, że to wpływa na ich dalsze rokowanie, czyli na możliwości całkowitego wyleczenia. I teraz sytuacja wygląda w ten sposób, że większość pacjentek w momencie jak mają ten guz w piersi, to ma taką tendencję, żeby pójść do chirurga, zoperować i się jak najszybciej go pozbyć. Najczęściej jak jeszcze trafią do jakiegoś mało doświadczonego chirurga, to mogą zostać zoperowane bez uzyskania wcześniejszej informacji o tym, jaki to jest podtyp biologiczny raka i nieszczęście gotowe. Dlatego, że w momencie jak źle rozpoczniemy to leczenie, czyli zaczniemy np. od operacji, to już pacjentka traci kilka czy wręcz kilkanaście procent szans na to, żeby być całkowicie wyleczona. Więc zasadniczo tutaj każda kobieta, która wie, że ma HER-2 pozytywnego raka piersi nie powinna napierać na chirurga, bo ja się spotykam czasami z taką sytuacją, że pacjentka jest niezadowolona, że chirurg jej nie chce zoperować, szuka sobie kogoś innego, żeby ją szybciej zoperował, bo ma takie poczucie, że jak pozbędzie się tego guza, to pozbędzie się problemu. Otóż nie, w przypadkach guzów bardzo złośliwych, czyli właśnie tych HER pozytywnych i trójnegatywnych najpierw powinniśmy zaczynać od leczenia systemowego. Leczenie systemowe to jest najczęściej chemioterapia w połączeniu z leczeniem celowanym anty HER-2. W przypadku oczywiście niektórych podtypów również możemy stosować jako leczenie systemowe hormonoterapię, ale jest to zupełnie inna bajka, że się tak wyrażę. Natomiast w przypadku właśnie tych raków HER-2 pozytywnych najważniejszym leczeniem jest leczenie anty HER-2, czyli leki nakierowane na receptor HER-2 blokujące ten receptor HER-2 i do tego pacjentki dostają chemioterapię. Wtedy możemy liczyć na to, że ta pacjentka ma jak największe szanse na to, żeby wyjść z choroby, czyli być całkowicie wyleczona.

N: Jakie pacjentki szczególnie potrzebują dostępu do podwójnej blokady?

Podwójna blokada to są dwa leki nakierowane na receptor HER-2 podawane jednocześnie. I niestety w Polsce refundowany jest w tej chwili tylko jeden z tych leków, czyli generalnie pacjentki nie mają dostępu, jeżeli oczywiście same sobie go nie zapewnią własnymi pieniędzmi, to nie mają dostępu do tej podwójnej blokady. I tutaj najbardziej to się przekłada na losy pacjentek, u których stwierdzono przerzuty do węzłów chłonnych, u których stwierdzono duży guz, czyli taki powyżej 5 centymetrów i u których stwierdzono właśnie tego raka HER-2 pozytywnego, tzw. nieluminalnego, czyli to jest ta grupa chorych, u których receptory estrogenowe i progesteronowe są negatywne, czyli ich nie ma, a dodatni jest tylko i wyłącznie ten receptor HER-2.

2. Elżbieta Kozik, Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

N: Dlaczego potrzebna jest kampania dla kobiet z wczesnym rakiem HER-2 dodatnim?

Dzisiaj rozpoczynamy i właściwie tak naprawdę to jest inauguracja naszej kampanii rak piersi HER-2 dodatni. Jest to podtyp raka piersi bardzo agresywny, jest to nowotwór, który bardzo szybko się rozprzestrzenia, atakuje węzły i atakuje inne części ciała. Wobec tego tak naprawdę wiedza o tego rodzaju przypadłości, o tego typu raku jest bardzo ważna. Pacjentka świadoma, pacjentka, która wie, jakie zagrożenia na nią czyhają jest daleko bardziej nastawiona na leczenie, które przynosi satysfakcję i jest skuteczne. Od bardzo niedawna ukazała się nowa jakość i nowe możliwości leczenia tej grupy kobiet, które to jest bardzo ważne, a mianowicie blokada w momencie diagnostyki. Czyli przed operacją, przed rozpoczęciem leczenia już można zablokować pewne komórki, które są agresywne i to leczenie przedoperacyjne może spowodować, że w ogóle guz może zniknąć, względnie doprowadzić do takiej formy, że już operacja będzie bardzo mało inwazyjna, nie będzie usunięta pierś, a tylko po prostu guz. Tak, tylko jest to w tej chwili ta metoda jeszcze u nas niedostępna. I w związku z tym staramy się nie tylko uświadamiać kobiety, że taka istnieje, bo one tak naprawdę, te, które potrzebują takiej pomocy, to się orientują. Przecież dzisiaj internet i wiedza jest tak wszechobecna, że każdy, kto chce wiedzieć coś więcej, to może wiedzieć. Niestety u nas nie jest dostępne na razie to leczenie, ale zabiegamy, walczymy i myślę, że w niedługiej przyszłości będzie ono dostępne dla każdej potrzebującej u nas kobiety zdiagnozowanej z HER-2 dodatnim.

3. Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe.

N: Dlaczego potrzebna jest kampania dla kobiet z wczesnym HER-2 dodatnim rakiem piersi?

Trzeba przyznać, że dla pacjentek z takim wczesnym małym nowotworem nie było niestety do tej pory kampanii informacyjnej. Dlatego postanowiliśmy taką właśnie kampanię stworzyć, bo potrzeba wiedzy u kobiet, które dowiadują się, że mają nowotwór jest ogromna. Ale na tę potrzebę wiedzy warto jest odpowiedzieć w sposób perfekcyjnie dokładny, bo rak piersi to przecież nie jest jeden rak piersi, nowotwory piersi są różne, ich biologia jest różna. I niezmiernie ważne, żeby pacjentka wiedziała np., że choruje na raka piersi HER-2 dodatniego. A po co jej ta wiedza? A po to jej ta wiedza, że może wspólnie z lekarzem podejmować decyzję, w każdym kolejnym kroku swojego leczenia decyzje dotyczące tego, jaki rodzaj leczenia może u niej być zastosowany i jaki rodzaj leczenia jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną na świecie. Bo przecież, jeśli rak piersi jest wcześnie wykryty, jest to HER-2 dodatni, można zastosować doprecyzowane, celowane dla pacjentki, dla tego nowotworu leczenie jak np. podwójna blokada HER-2 dodatniego raka piersi. Wtedy taka pacjentka ma spokój i pewność, że jest leczona tak jak może być leczona najlepiej.

4.
Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki oraz prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

N: Dlaczego potrzebna jest kampania dla kobiet z wczesnym HER-2 dodatnim rakiem piersi?

Kampania „Wylecz raka piersi HER-2 plus” ma to na celu, że wczesne podjecie leczenia, bo jak już mamy zdiagnozowanego tego raka, daje szansę profilaktycznie, że możemy takie podjąć w uzgodnieniu z lekarzem leczenie, które da nam szansę na zmniejszenie ewentualnie nawrotu choroby, który często w tym przypadku się zdarza. Myślę, że, ale to już wcześniej powiedziałam, taka kampania, która odbija się echem nie tylko przez Amazonki, kobiety, które są po leczeniu jak wspomniałam, przez ochotniczki, które sugerują, że mogą podzielić się swoim doświadczeniem i tym, że żyją w dobrej jakości pozwala na to, że te kobiety będą dobrym partnerem z lekarzem, bo to partnerstwo jest bardzo ważne.

Wiedza oczywiście, mało, że ratuje życie, to pozwala na dobrą jakość w leczeniu, dlatego nasza organizacja, Amazonki ma bardzo duży potencjał ochotniczek. Ochotniczki, które idą wspierać kobiety krótko właśnie po diagnozie czy krótko po leczeniu, kiedy pacjentka jest jeszcze w szoku, kiedy życie wydaje jej się, że padło w gruzach, że ona miała wielkie plany, a tutaj raptem diagnoza powoduje, że ona nawet nie wie jak długo będzie żyła. I naszym zadaniem jest pozwolenie wejść w nasze buty, pozwolić jej podzielić się moim doświadczeniem jak ja sobie z tym poradziłam. I to uspokaja pacjentkę, bo jestem dla niej wiarygodna. I dopiero w następnym etapie jest: to teraz pomyśl, zobacz, jakiego ty masz raka, rak nie jest jednorodny.
TAGI
Wszystkie artykuły... Telewizja nowotwór piersi HER2 dodatni rak piersi kampania Wylecz raka piersi HER2+ pacjentki z nowotworem piersi wczesny rak piersi nowotwór unimarter telewizja blog video rak przewodowy naciekający rokowania rak piers rodzaje rak hormonozależny rokowania jak wygladaja guzy na piersiach guz w piersiach 2cm przerzuty do węzłów chłonnych pachowych przerzuty raka do węzłów chłonnych typ luminalny b her2 ujemny rokowanie rak trójujemny leczenie 2018 rak naciekający nst g2 n2 rak miejscowo zaawansowany rak trójujemny paklitaksel rak przewodowy inwazyjny rak nst rak luminalny a przerzuty rak przewodu mlekowego
OPINIE
Nie możesz dodać nowej opini!
Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
POPULARNE
›  Stopa cukrzycowa – można jej uniknąć!
›  Kiedy ból serca nie jest zawałem: fakty o dławicy piersiowej
›  Recepta na zdrowe małżeństwo dla każdego
›  Czego NIE mówić osobie cierpiącej na depresję?
›  Brakuje lekarzy, a liczba świadczeń medycznych systematycznie rośnie
›  Utrudniony dostęp do leczenia psychiatrycznego
›  Najzdrowsze produkty spożywcze świata!
›  Już ponad połowa Polaków ma problem z nadmiarem kilogramów
›  Producenci ekstraktów z konopi walczą o ich zatwierdzenie przez UE
›  Chcesz być zdrowy - zadbaj o relacje z innymi!
›  Chorzy na agresywną postać przewlekłej białaczki limfocytowej w Polsce bez dostępu do właściwego leczenia
›  Jak bezpiecznie opóźniać procesy starzenia?
›  Innowacja w żywieniu niemowląt!
›  Wcześnie wykryty rak piersi może być uleczalny!
›  Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie ogłasza Narodowy Kryzys Zdrowia
›  Siedzący tryb życia groźniejszy niż myślisz. Ruch to zdrowie!
›  Ministerstwo Zdrowia wdraża duże zmiany w leczeniu schizofrenii
›  Pacjenci onkologiczni mogą być leczeni szybciej i skuteczniej
›  W Europie rocznie dopuszcza się na rynek ponad 80 nowych leków
›  Ruch a mózg: chcesz mieć dobrą pamięć? Ćwicz jak najwięcej!
›  Jak pielęgnować zęby u dzieci? Jak dbać o zęby każdego dnia?
›  Niskie ciśnienie: norma czy powód do niepokoju? Jak mierzyć?
›  Schizofrenia zaczyna się w młodym wieku?
›  Zadbaj o dobrą kondycję swojego ucznia w szkole
›  Co trzeci Polak stosuje domowe sposoby leczenia, a 90 proc. zażywa leki bez recepty
›  Stres przyczyną chorób. Nie zgadniesz, jak wielu
›  Dietetyczny zawrót głowy: modne diety kontra nauka
›  Innowacje medyczne skracają kolejki do lekarzy i poprawiają jakość świadczeń
›  Przegląd rynku z Prawo.pl: nowości w aptekach, dentysta w szkole
›  Masz zespół jelita drażliwego? Zapytaj lekarza o dietę FODMAP
›  Starzenie się nie powinno boleć! Dlaczego warto leczyć ból?
›  Co najbardziej przyczynia się do poprawy stanu zdrowia?
›  Resort zdrowia chce odbudować i poprawić opiekę psychiatryczną
›  Ucieczki dzieci z domu to problem nie tylko wakacyjny
›  Jak znany onkolog leczył się z nowotworu: rozmowa z prof. Jassemem
›  Jak działają apteki i na jakiej zasadzie sprzedają leki?
MARKET//UNIMARTER
BIO PLANET 500g Kasza gryczana palona Bio Spożywcze > Produkty sypkie > Kasza
SPOŻYWCZE//UNIMARTER

BIO PLANET 500g Kasza gryczana palona Bio

Spożywcze > Produkty sypkie > Kasza
BIO PLANET 400g Morele suszone Bio Spożywcze > Bakalie
SPOŻYWCZE//UNIMARTER

BIO PLANET 400g Morele suszone Bio

Żywność, napoje i tytoń > Żywność > Orzechy i ziarna
BIO PLANET 100g Krążki ananasa Bio Spożywcze > Bakalie
SPOŻYWCZE//UNIMARTER

BIO PLANET 100g Krążki ananasa Bio

Żywność, napoje i tytoń > Żywność > Orzechy i ziarna
Masażer BEURER MG 16 Czerwony AGD małe > ZDROWIE I URODA > Masażery i maty masujące
AGD MAŁE//UNIMARTER

Masażer BEURER MG 16 Czerwony

Zdrowie i uroda > Higiena osobista > Masaż i relaks > Masażery
Masażer BEURER MG 100 AGD małe > ZDROWIE I URODA > Masażery i maty masujące
AGD MAŁE//UNIMARTER

Masażer BEURER MG 100

Zdrowie i uroda > Higiena osobista > Masaż i relaks > Masażery
Masażer BEURER MG 150 AGD małe > ZDROWIE I URODA > Masażery i maty masujące
AGD MAŁE//UNIMARTER

Masażer BEURER MG 150

Zdrowie i uroda > Higiena osobista > Masaż i relaks > Masażery
Artykuły Video Społeczność Seniorzy Rynek Zdrowia Market
Prywatność Regulamin #Tagi ☈ Popularne Kontakt
YouTube Facebook @unimarter
© 2019 UniMarter.com.
blog@unimarter.com
UniMart
er
Konto @  Market ❖