SENIORZY//UNIMARTER

Starzenie się nie powinno boleć! Dlaczego warto leczyć ból?

Justyna Wojteczek  •  2/Wrzesień/2019 (15:15), aktualizacja 2/Wrzesień/2019 (15:17)
Ból to fizjologiczna i naturalna reakcja na bodźce czuciowe. Wbrew powszechnym przekonaniom samo starzenie się nie jest obarczone bólem. Jeśli seniora coś boli, należy tę dolegliwość leczyć. Ból przewlekły, niestety częste doświadczenie polskich seniorów, wynika z ich schorzeń. Niezależnie od przyczyn, i schorzenie, i ból, należy leczyć.
UniMarter Starzenie się nie powinno boleć! Dlaczego warto leczyć ból?

41 proc. seniorów skarżyło się na przewlekły ból. Co robić w razie bólu?


Ból przewlekły u osób starszych najczęściej spowodowany jest problemami układu kostno-stawowego, chorobami krążenia, powikłaniami cukrzycy. Dlaczego warto leczyć przewlekły ból i co zyskuje senior, lecząc ból przewlekły:W badaniu PolSenior na ból przewlekły uskarżało się ponad 41 proc. osób w wieku 65-89 lat. Co ciekawe, osoby cierpiących z powodu tych dolegliwości było mniej w badanej grupie powyżej 89. r. ż. – ok. 37 proc. W obu grupach częściej na ból przewlekły uskarżały się kobiety niż mężczyźni. Najczęściej boli okolica krzyżowa kręgosłupa, nogi oraz kolana. Jednak co druga osoba zgłaszała dolegliwości bólowe w co najmniej trzech miejscach. Badanie wykazało, że osoby cierpiące z powodu bólu przewlekłego przyjmują więcej leków, także tych dostępnych bez recepty, przez co zwiększają ryzyko wystąpienia interakcji. Bardzo rzadko natomiast korzystały z rehabilitacji i fizjoterapii. W cytowanych badaniach wzięło udział 2875 mężczyzn i 2776 kobiet.

Jest wiele metod łagodzenia bólu przewlekłego – farmakoterapia (zawsze pod kontrolą lekarza!), fizykoterapia, rehabilitacja, a czasem także akupunktura. W kilku miastach są ośrodki leczenia bólu, do których można zwrócić się o pomoc. Każdy pacjent ma zaś dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje do właściwego specjalisty. Trzeba jednak pamiętać, by o dolegliwościach bólowych, ich lokalizacji, natężeniu bólu i czasie jego występowania, informować lekarza.

Uwaga na depresję u seniorów! Nie bać się antydepresantów.


Rozpoznawanie depresji jest u osób starszych utrudnione. Czasem trudno ocenić, czy objawy wynikają z depresji czy zaburzeń otępiennych. Niezwykle niebezpieczne jest też dość powszechne przekonanie społeczne, że starość łączy się z przygnębieniem i smutkiem. Najlepsze wyniki leczenia depresji uzyskuje się łącząc farmakoterapię z psychoterapią. Tymczasem badania wskazują, że w Polsce leczenie depresji u osób starszych niedomaga. Z grupy osób badanych przez naukowców biorących udział w projekcie PolSenior niewiele ponad połowa seniorów z rozpoznaną depresją przyjmowała leki antydepresyjne pomimo tego, że w trakcie badania wykazano, iż objawy depresji utrzymywały się u ponad połowy z nich.

Dlaczego należy leczyć depresję u osób starszych?


 • ponieważ przysparza im dużo cierpienia;

 • ponieważ cierpiący na depresję senior może unikać wykonywania pewnych czynności i zadań, co wpływa na jego sprawność i możliwość normalnego życia;

 • ponieważ przebieg choroby somatycznej, a nawet jej przyczyny, mogą być uwarunkowane depresją;

 • ponieważ skuteczne leczenie depresji wpływa u osób starszych nie tylko na poprawę ich stanu psychicznego, ale i fizycznego. • Dobrze by było, gdyby osoby starsze i ich bliscy mieli świadomość pozytywnych skutków leczenia depresji. Może się okazać, że spowolnienie, kłopoty z pamięcią czy niechęć do wykonywania pewnych czynności bynajmniej nie są spowodowane otępieniem, a depresją.

  Depresja mylona z otępieniem Naukowcy biorący udział w projekcie PolSenior wskazują, że depresja bywa fałszywie rozpoznawana jako otępienie, a źródłem problemów poznawczych osoby starszej może być nie postępujący proces neurodegeneracyjny, a depresja. Udowodnione jest przecież, że pacjenci z depresją (w każdym wieku) mają kłopoty z funkcjami poznawczymi oraz pamięcią. U osób starszych depresja może być też jednym ze zwiastunów zaburzeń poznawczych.

  Depresja seniora: niedostrzegane cierpienie. Czynniki, które narażają seniorów.


  Nawet połowa osób po 65. roku życia może mieć objawy depresji. Na niektóre czynniki, które zwiększają ryzyko jej rozwoju mamy często wpływ: to na przykład leczenie bólu czy podjęcie próby zmniejszenia poczucia osamotnienia starszej osoby. Depresja jest powszechną chorobą, także wśród osób w podeszłym wieku. W piśmiennictwie naukowym są bardzo różne dane na temat częstości jej występowania w populacji seniorów – niektóre prace oceniają, że nawet połowa osób po 65. roku życia może mieć objawy depresji.

  W Polsce grupa badaczy w ramach programu PolSenior podjęła próbę oceny skali występowania objawów depresyjnych u seniorów oraz osób na tzw. przedpolu starości (55-59 lat). Dzięki temu wyodrębniono czynniki, które narażają seniorów na większe ryzyko objawów depresji. Zalicza się do nich:  Inne czynniki, zwiększające ryzyko depresji to: wykształcenie (mniej narażone na nią są osoby z wykształceniem wyższym) oraz miejsce zamieszkiwania na terenie Polski: w regionach północno-wchodnim i centralnym osób z objawami depresji było więcej niż w pozostałych. Co ciekawe, pod względem ryzyka wystąpienia depresji nie ma znaczenia, czy senior mieszka na wsi, czy w mieście.

  Objawy depresyjne występowały częściej w grupie osób w zaawansowanej starości niż w grupie młodszych starszych (odpowiednio: 35,1 proc. i 26,1 proc.).

  Naukowcy przebadali 692 osób w grupie 55–59 lat (tzw. przedpole starości) oraz 3916 w grupie 65 i więcej lat (1 859 kobiet i 2057 mężczyzn).

  Pies najlepszym przyjacielem babci i dziadka? Dogoterapia dla seniorów


  Terapię osób z demencją i chorobą Alzheimera mogą wspomóc zwierzęta. Lubiany zwierzak może też pomóc w codziennym życiu i zachowaniu dobrego stanu seniorom zdrowym.

  - Optymalnym zaleceniem dla seniora są kontakty społeczne. Jeśli zwierzak przekłada się na rozwój takich kontaktów – jest jak najbardziej wskazany – mówi neurolog prof. Grzegorz Opala. O takie przy pupilu nie jest trudno – zawsze znajdzie się ktoś mający ochotę zagadać podczas spaceru z pieskiem.

  Profesor zwraca uwagę, że w miarę starzenia się człowiek staje się mniej elastyczny, niechętnie nawiązuje nowe kontakty, bywa drażliwy.

  – Zwierzę może pomóc łagodzić takie zachowania – mówi lekarz.

  Zwierzak to także codzienne obowiązki, które wspomagają utrzymanie formy – choćby konieczność zadbania o wyżywienie czy wyprowadzania na spacery – polecaną dla seniorów aktywność fizyczną.

  Prof. Opala zwraca jednak uwagę, że jeśli kontakty babci czy dziadka ze zwierzakiem zastępują normalne kontakty międzyludzkie, nie jest dobrze – wtedy objawów demencyjnych może zacząć przybywać.

  Dogoterapia dla seniorów Są doniesienia naukowe dotyczące wspierania terapii demencji kontaktami ze zwierzętami. Na początku tego wieku American Journal of Alzheimer Disease and Other Dementias opublikował wyniki pilotażowego badania na ten temat, w którym przez trzy tygodnie 15 pensjonariuszy domu opieki z rozpoznaną demencją uczestniczyło w zajęciach ze zwierzętami. Okazało się, że wpłynęły one dobrze na zmniejszenie się pobudzenia u pacjentów biorących udział w takiej formie terapii (po angielsku: animal assisted therapy). Amerykańskie wytyczne dotyczące postępowania terapeutycznego u osób z demencją stanowią, że terapia ze wspomaganiem zwierząt może poprawić ich socjalizację.

  Z kolei Journal of Psychiatric Research z 2013 informuje w przeglądzie prac naukowych na temat terapii z wykorzystaniem zwierząt u osób starszych z demencją lub zaburzeniami psychicznymi, że ma ona pozytywny wpływ na pacjentów z demencją. Wykazano zmniejszenie pobudzenia oraz poprawę stopnia i jakości kontaktów społecznych. Autorzy pracy dodają, że kilka badań potwierdziło korzystny wpływ terapii z wykorzystaniem zwierząt na nastrój, a pojedyncze – na poprawę funkcji komunikacyjnych. Żadne – na poprawę funkcji poznawczych. Wynika z tego przeglądu, że zwierzak w terapii dla seniora ma sporo zalet, ale wciąż jednak nie opracowano wystandaryzowanych metod postępowania.

  W cytowanym piśmie czytamy, że nie odnotowano jednak pozytywnego wpływu tego typu terapii u starszych pacjentów z wieloma zaburzeniami psychicznymi.

  Pies w domu opieki Elżbieta Nasierowska kieruje zespołem pielęgniarskim w podwarszawskim domu opieki Medicover Senior "Józefina" w Józefowie. Do pracy przychodzi z psem – starszą suką golden retriever o imieniu Noria. Placówka ta specjalizuje się w demencji.

  Opiekunka suki opowiada, że Noria pomaga przełamać bariery, łagodzi stres i lęk, pomaga w zwalczeniu osamotnienia.

  – Pacjenci, którzy wykazują agresywne zachowania, uspokajają się z kontakcie z tym psem, którego tu mamy. Koncentrują się na głaskaniu go, rozmowie. A wielu pensjonariuszy czeka, kiedy przyjdziemy, zaś kiedy wychodzimy do domu, są pytania: dlaczego już musicie iść? – opowiada.

  Dodaje, że pacjenci w kontakcie ze zwierzakiem często się otwierają: opowiadają o pupilach, które mieli, o marzeniach z dzieciństwa. Chętnie przynoszą mu przysmaki, zmieniają wodę, niektórzy chcą go wyprowadzać na spacery.

  Są oczywiście przeciwskazania dla kontaktu ze zwierzęciem, m.in. medyczne – jeśli senior cierpi na przykład na uczulenie, a także wymienione wyżej - czyli występowanie jednocześnie wielu zaburzeń psychicznych u osoby starszej. Co oczywiste, pies dla seniora powinien być łagodny i spokojny.

  Źródło: zdrowie.pap.pl
  TAGI
  Wszystkie artykuły... Seniorzy ból leczenie bólu przewlekły ból seniorzy antydepresanty depresja starzenie się depresja demencja dogoterapia pies dla starszej osoby ból nóg u ludzi starszych ból kręgosłupa starsza osoba leczenie bólu u osób starszych problemy z chodzeniem w starszym wieku bóle krzyża u osób starszych bóle kości w starszym wieku bóle stawów u starszych osób bol nog po 70
  OPINIE
  Nie możesz dodać nowej opini!
  Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
  POPULARNE
  ›  Stopa cukrzycowa – można jej uniknąć!
  ›  Kiedy ból serca nie jest zawałem: fakty o dławicy piersiowej
  ›  Recepta na zdrowe małżeństwo dla każdego
  ›  Brakuje lekarzy, a liczba świadczeń medycznych systematycznie rośnie
  ›  Czego NIE mówić osobie cierpiącej na depresję?
  ›  Utrudniony dostęp do leczenia psychiatrycznego
  ›  Najzdrowsze produkty spożywcze świata!
  ›  Już ponad połowa Polaków ma problem z nadmiarem kilogramów
  ›  Producenci ekstraktów z konopi walczą o ich zatwierdzenie przez UE
  ›  Chcesz być zdrowy - zadbaj o relacje z innymi!
  ›  Chorzy na agresywną postać przewlekłej białaczki limfocytowej w Polsce bez dostępu do właściwego leczenia
  ›  Jak bezpiecznie opóźniać procesy starzenia?
  ›  Innowacja w żywieniu niemowląt!
  ›  Wcześnie wykryty rak piersi może być uleczalny!
  ›  Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie ogłasza Narodowy Kryzys Zdrowia
  ›  Siedzący tryb życia groźniejszy niż myślisz. Ruch to zdrowie!
  ›  Ministerstwo Zdrowia wdraża duże zmiany w leczeniu schizofrenii
  ›  Pacjenci onkologiczni mogą być leczeni szybciej i skuteczniej
  ›  Ruch a mózg: chcesz mieć dobrą pamięć? Ćwicz jak najwięcej!
  ›  W Europie rocznie dopuszcza się na rynek ponad 80 nowych leków
  ›  Jak pielęgnować zęby u dzieci? Jak dbać o zęby każdego dnia?
  ›  Niskie ciśnienie: norma czy powód do niepokoju? Jak mierzyć?
  ›  Schizofrenia zaczyna się w młodym wieku?
  ›  Zadbaj o dobrą kondycję swojego ucznia w szkole
  ›  Co trzeci Polak stosuje domowe sposoby leczenia, a 90 proc. zażywa leki bez recepty
  ›  Stres przyczyną chorób. Nie zgadniesz, jak wielu
  ›  Dietetyczny zawrót głowy: modne diety kontra nauka
  ›  Przegląd rynku z Prawo.pl: nowości w aptekach, dentysta w szkole
  ›  Masz zespół jelita drażliwego? Zapytaj lekarza o dietę FODMAP
  ›  Innowacje medyczne skracają kolejki do lekarzy i poprawiają jakość świadczeń
  ›  Starzenie się nie powinno boleć! Dlaczego warto leczyć ból?
  ›  Co najbardziej przyczynia się do poprawy stanu zdrowia?
  ›  Ucieczki dzieci z domu to problem nie tylko wakacyjny
  ›  Resort zdrowia chce odbudować i poprawić opiekę psychiatryczną
  ›  Jak znany onkolog leczył się z nowotworu: rozmowa z prof. Jassemem
  ›  Jak działają apteki i na jakiej zasadzie sprzedają leki?
  MARKET//UNIMARTER
  BIO PLANET 500g Kasza gryczana palona Bio Spożywcze > Produkty sypkie > Kasza
  SPOŻYWCZE//UNIMARTER

  BIO PLANET 500g Kasza gryczana palona Bio

  Spożywcze > Produkty sypkie > Kasza
  BIO PLANET 400g Morele suszone Bio Spożywcze > Bakalie
  SPOŻYWCZE//UNIMARTER

  BIO PLANET 400g Morele suszone Bio

  Żywność, napoje i tytoń > Żywność > Orzechy i ziarna
  BIO PLANET 100g Krążki ananasa Bio Spożywcze > Bakalie
  SPOŻYWCZE//UNIMARTER

  BIO PLANET 100g Krążki ananasa Bio

  Żywność, napoje i tytoń > Żywność > Orzechy i ziarna
  Masażer BEURER MG 16 Czerwony AGD małe > ZDROWIE I URODA > Masażery i maty masujące
  AGD MAŁE//UNIMARTER

  Masażer BEURER MG 16 Czerwony

  Zdrowie i uroda > Higiena osobista > Masaż i relaks > Masażery
  Masażer BEURER MG 100 AGD małe > ZDROWIE I URODA > Masażery i maty masujące
  AGD MAŁE//UNIMARTER

  Masażer BEURER MG 100

  Zdrowie i uroda > Higiena osobista > Masaż i relaks > Masażery
  Masażer BEURER MG 150 AGD małe > ZDROWIE I URODA > Masażery i maty masujące
  AGD MAŁE//UNIMARTER

  Masażer BEURER MG 150

  Zdrowie i uroda > Higiena osobista > Masaż i relaks > Masażery
  Artykuły Video Społeczność Seniorzy Rynek Zdrowia Market
  Prywatność Regulamin #Tagi ☈ Popularne Kontakt
  YouTube Facebook @unimarter
  © 2019 UniMarter.com.
  blog@unimarter.com
  UniMart
  er
  Konto @  Market ❖