UBEZPIECZENIA//UNIMARTER

Rynek OC w Polsce: Jesteś kierowcą? Musisz to przeczytać!

mfind.pl materiały prasowe  •  7/Październik/2019 (11:15), aktualizacja 7/Październik/2019 (11:28)
Sytuacja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych jest dynamiczna. Ceny OC wciąż spadają i aktualnie notują najniższe stawki od wielu miesięcy! Dowód? Najtańsze OC, jakie za pomocą mfind.pl znalazł właściciel Fiata 126p wyniosło - UWAGA - 202 złote. Jednak nie tylko jemu sprzyja rynek polis - średnia składka OC po I półroczu 2019 roku zanotowała znaczny spadek i aktualnie wynosi 819 złotych! Na początku lipca 2019 roku absolutnym hitem okazało się ubezpieczenie dla Fiata 126p, za które jego właściciel zapłacił całe 202 złote! To skłoniło nas do podsumowania pierwszego półrocza na rynku cen OC. Wnioski są optymistyczne, a najważniejsze z nich to taki, że ceny OC wciąż spadają!
UniMarter Rynek OC w Polsce: Jesteś kierowcą? Musisz to przeczytać!

Podsumowanie półrocza na rynku komunikacyjnym


Z raportu mfind.pl przeprowadzonego na dzień 1 stycznia 2019 roku wynikało, że średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego w Polsce wynosiła dokładnie 1028 złotych. W porównaniu do ostatnich miesięcy 2018 roku, wahania składki wynosiły zaledwie 2-3 proc. Podsumowanie I półrocza 2019 roku przyniosło jeszcze lepsze wieści - z analizy kalkulacji przeprowadzonych przez klientów mfind.pl wynika, że średnia cena OC w pierwszych dniach lipca 2019 roku wyniosła dokładnie 819 złotych. Oznacza to, że na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy, średnia składka polisy spadła o 209 złotych!

Po pierwszym półroczu 2019 roku możemy pochwalić się nie tylko znaczną obniżką średniej ceny OC, ale także ekstremalnie niską ceną polisy, jaką za pomocą mfind.pl znalazł 50-letni właściciel Fiata 126p. Mieszkaniec Chojnic w województwie pomorskim, za ubezpieczenie swojego Malucha zapłacił rekordowe 202 złote! - Wojciech Rabiej mFind


Gdzie OC jest najdroższe, a gdzie najtańsze? Różnice cen OC w poszczególnych ośrodkach miejskich często sięgają nawet ponad 300 złotych. Przyzwyczailiśmy się do tego, że zazwyczaj o miano miasta z najdroższym OC rywalizował Wrocław z Gdańskiem. Z danych porównywarki ubezpieczeń OC/AC mfind.pl podsumowujących I półrocze 2019 roku wynika, że największe wydatki związane z obowiązkowym OC standardowo dotknęły mieszkańców województwa pomorskiego, dolnośląskiego i łódzkiego. Ci płacili odpowiednio: 1132 złotych, 1119 złotych oraz 1002 złotych. To, co może jednak zaskoczyć - średnia składka w Warszawie nie przekroczyła 1000 złotych. Przez ostatnie 6 miesięcy, rynek komunikacyjny był zdecydowanie bardziej łaskawy dla mieszkańców województwa opolskiego, którzy za OC średnio płacili 818 zł czy podkarpackiego, w przypadku których średnia składka wynosiła 827 złotych.

Czy czekają nas podwyżki cen OC? Póki co nic nie zapowiada, aby ceny OC uległy drastycznej zmianie. O ile na przestrzeni ostatnich miesięcy, składka polisy znacząco spadła, tak sytuacja na rynku ubezpieczeń OC już od dłuższego czasu kształtuje się na stabilnym, korzystnym dla kierowców, poziomie. Po niespokojnych latach, kiedy to stawki OC uległy drastycznym zwyżkom, w końcu kierowcy mogą złapać głęboki oddech. Dowód? W 2017 roku średnia składka polisy komunikacyjnej w Polsce wynosiła 1024 złote, w 2018 roku była ona o 8 złotych wyższa. Na początek 2019 roku mogliśmy zauważyć niewielki spadek cen OC – średnia wysokość składki wynosiła 1028 złotych. Zaledwie pół roku później cena ta wynosi już 209 złotych mniej!

Dobra sytuacja ubezpieczycieli sprzyja kierowcom. OC po I kwartale 2019 znów jest tańsze!


Na starcie roku średnia cena OC oscylowała w okolicy 1028 zł – w większości ośrodków miejskich kierowcy płacili jednak mniej niż 1000 zł. Podsumowując dane zebrane na podstawie ponad 120 tys. kalkulacji wykonanych przez klientów mfind na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy, możemy powiedzieć, że cena którą aktualnie płacą kierowcy jest już bliższa 900 zł – a średnia wynosi 906 zł.Zmiana jest więc spora – ponad 100 zł i kilkanaście procent taniej. W wielu ośrodkach miejskich cena właściwie stoi w miejscu, ale w innych zmiana ceny będzie dla kierowcy zauważalna.

OC po I kwartale – gdzie jest najdrożej gdzie najtaniej? Najdrożej zapłacimy w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu i tu różnica między miastem drogim a tanim będzie duża – wyniesie nawet 300 zł. Tani jest Rzeszów, Opole, Katowice, Gorzów Wielkopolski gdzie średnia cena OC wynosi mniej niż ogólnopolska średnia.
Z danych GUS wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło w lutym ponad 4949 zł. Polacy zarabiają więc o przeciętnie 300 zł więcej, niż rok temu. W okresie ostatniego roku wzrosła również inflacja, obserwujemy także duże wzrosty cen paliw. W tym świetle obniżki cen polis OC są dla kierowców naprawdę dobrą wiadomością.

Co dalej z cenami OC? Sytuacja ubezpieczycieli po latach strat jest dobra, ale kwoty wypłacanych odszkodowań również nie należą do najniższych – mówi Bartosz Salwiński z mfind. Dalszych znaczących obniżek nie możemy się spodziewać, ale warto pamiętać o tym, że OC, które kupujemy w tym roku, nie powinno być droższe niż w ubiegłym. Na przepłacanie szczególnie narażeni będą Ci kierowcy, którzy nie mają nawyku porównywania cen, a korzystają ze standardowych, automatycznych odnowień. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że to nowym klientom towarzystwa najchętniej obniżają ceny, a co do starych klientów – liczą na ich lojalność i wygodę pozostania przy sprawdzonym i znanym ubezpieczycielu. Pamiętajmy, że OC ma wszędzie taki sam zakres, przepłacanie za nie nie ma więc kompletnie sensu.


Na OC wydajemy nawet 40% pensji!


Najwięcej na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC wydają studenci, sportowcy i pracownicy działów IT. Najmniej emeryci, renciści, rolnicy oraz nauczyciele. Różnice w cenie OC dla poszczególnych grup są znaczne i sięgają nawet kilkuset złotych – wynika z raportu opracowanego przez porównywarkę ubezpieczeń mfind, która przeanalizowała wydatki na ubezpieczenie OC różnych grup społecznych i zawodowych.

Wydatki na OC są nieproporcjonalne do przychodów. Specjalista IT na OC zapracuje już w 2,5 dnia, wydając na polisę 11% wynagrodzenia, a z kolei kasjer, czy początkujący nauczyciel wyda na taką polisę blisko 40% pensji. Statystyczny Polak wydaje na polisę OC komunikacyjne 25% miesięcznych zarobków.

Ubezpieczenie OC to nawet 40 proc. zarobków! Według najnowszych danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w Polsce w I kwartale 2019 roku wyniosło 4950,94 zł, co w przypadku umowy o pracę daje około 3515 złotych "na rękę". Oznacza to, że przy średniej składce OC wynoszącej 906 złotych, polisa pochłania średnio 25 proc. miesięcznego wynagrodzenia Polaków. To wydatek, który znacząco wpływa na domowy budżet, choć oczywiście nie da się go porównać z kosztami szkód komunikacyjnych, jeśli mielibyśmy je pokryć z własnej kieszeni – komentuje Wojciech Rabiej,ekspert porównywarki mfind.


Kto płaci najdrożej za OC?! W grupie osób, które płacą wysokie ceny OC w stosunku do zarobków znajdują się kasjerzy, pracownicy biurowi czy nauczyciele. Jak podaje portal praca.pl, kasjer zatrudniony na podstawie umowy o pracę zarabia średnio 2296 złotych “na rękę”.

W jego przypadku zakup polisy to wydatek (średnio) 911 złotych, co stanowi ponad 39 proc. jego miesięcznego wynagrodzenia. Zatem na zakup OC musi on pracować prawie 9 dni. W jeszcze gorszej sytuacji są nauczyciele stażyści, którzy zarabiają 1834 złote netto, a za OC płacą średnio 738 złotych. Oznacza to, że początkujący pracownik oświaty na obowiązkowe ubezpieczenie auta wyda 40 proc.swojej wypłaty.

Nieco mniejszym wydatkiem będzie kupno polisy dla pracownika biurowego - zarabiając około 2436 złotych netto i płacąc za ubezpieczenie średnio 840 złotych, polisa pochłonie aż 35 proc.jego miesięcznych zarobków.

Z kolei najtańsze OC przypada m.in. policjantom. Służby mundurowe płacą za ubezpieczenie auta średnio 740 złotych, co oznacza, że cena OC proponowana im przez ubezpieczycieli jest o 166 złotych niższa od średniej składki, jaką płacą Polacy. Z kolei, jak podaje Policja, funkcjonariusz w 2018 roku zarabiał średnio 3024 złote. Choć OC w jego przypadku należy do jednych z najtańszych, pochłania ono aż 24 proc. jego zarobków.

Z danych mfind.pl wynika ponadto, że najwięcej za OC płacą standardowo uczniowie i studenci – średnia składka w ich przypadku kształtuje się na poziomie 1966 złotych. Sporo za obowiązkową polisę komunikacyjną muszą zapłacić także sportowcy (średnio 1252 złote) oraz osoby bezrobotne - w ich przypadku OC kosztuje około 1090 złotych.

Najdłużej na OC zarabiają młodzi kierowcy, np. studenci, którzy jednocześnie mają najmniej pieniędzy w domowych budżecie. Statystyka jest bezlitosna: im jesteś młodszy stażem w pracy, tym mniej zarabiasz, a jednocześnie jako niedoświadczony kierowca płacisz większe składki za OC. Dla niektórych grup zawodowych roczna składka OC pochłonie nawet kilkadziesiąt procent miesięcznego dochodu. Dlatego kupując polisę, dobrze znać bezpieczne sposoby na jej obniżenie. - Wojciech Rabiej z mfind.


Najszybciej na OC zarobią informatycy i prawnicy! Zakup OC stanowi najmniejsze obciążenie dla pracowników działu IT. Przykładowo – według pracuj.pl, przeciętne zarobki w Polsce na stanowisku starszego programisty kształtują się na poziomie 12500 złotych brutto, co daje około 8776 złotych “na rękę”. Z kolei średnia cena OC dla tej grupy zawodowej oscyluje w granicach 1014 złotych, co stanowi około 11 proc. miesięcznego wynagrodzenia.

Oznacza to, że programista w ciągu 2,5 dnia jest w stanie zapracować na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Niewiele większym obciążeniem domowego budżetu będzie kupno obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla prawnika, który za OC płaci średnio 905 złotych. Średnie zarobki prawnika wynoszą netto 6805 złotych. Tak więc polisa pochłonie około 13 proc. jego miesięcznego budżetu.

Skorzystaj z naszego polecanego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AutoCasco udostępnionego dla czytelników portalu UniMarter! Wprowadź wymagane dane, sprawdź ceny polis komunikacyjnych i kup najtańsze ubezpieczenie OC. Pamiętaj o tym, że wszystkie ubezpieczenia OC mają ten sam zakres ochrony. Nie warto więc przepłacać!
1

Średnie ceny ubezpieczeń OC w I półroczu 2019

Średnie ceny ubezpieczeń OC w I półroczu 2019© mfind.pl//materiały prasowe
Średnie ceny ubezpieczeń OC w I półroczu 2019 na podstawie raportu porównywarki ubezpieczeń OC mfind online!
2

Średnie ceny ubezpieczeń OC od styczeń do lipiec 2019

Średnie ceny ubezpieczeń OC od styczeń do lipiec 2019© mfind.pl//materiały prasowe
Średnie ceny ubezpieczeń OC od styczeń do lipiec 2019 na podstawie raportu mfind.pl
3

Średnie ceny OC po I kwartale 2019

Średnie ceny OC po I kwartale 2019© mfind.pl//materiały prasowe
Średnie ceny OC po I kwartale 2019 na podstawie danych porównywarki ubezpieczeń OC i AutoCasco mfind.pl
TAGI
Wszystkie artykuły... Ubezpieczenia najtańsze ubezpieczenie oc forum najtańsze oc forum najtańsze oc 2019 forum najtańsze oc kalkulator stawki oc tabela najtańsze oc 2018 ranking najtańsze oc 2018 forum najtańsze ubezpieczenie oc 2019 oplaty oc cennik najtańsze oc 2019 ranking ubezpieczeń oc ac 2018 najtańsze oc 2019 forum ubezpieczenie oc najtańsze ubezpieczenie oc forum ile kosztuje ubezpieczenie samochodu forum stawki oc pojemnosc
OPINIE
Nie możesz dodać nowej opini!
Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
POPULARNE
›  Rynek OC w Polsce: Jesteś kierowcą? Musisz to przeczytać!
›  Smog – na co najbardziej szkodzi?
›  Stopa cukrzycowa – można jej uniknąć!
›  Innowacje biomedyczne z Polski wkrótce trafią na NASDAQ
›  Ministerstwo Cyfryzacji: Checklist – przedsiębiorco, o tym musisz pamiętać
›  Masz zespół jelita drażliwego? Zapytaj lekarza o dietę FODMAP
›  Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to nowa forma oszczędzania
›  Czy można szybko pozbyć się alkoholu z organizmu?
›  Możliwe formy oraz potencjalne cele i obiekty cyberataków
›  Społeczeństwo informacyjne wobec zagrożeń cyberprzestępczością i cyberterroryzmem
›  Ruch a mózg: chcesz mieć dobrą pamięć? Ćwicz jak najwięcej!
›  Smog prowadzi do różnych problemów zdrowotnych u dorosłych i dzieci
›  Tendencje rozwojowe w zakresie problematyki walki z cyberprzestępczości
›  10 porad, jak dbać o wzrok niemowlaka
›  Zjawisko cyberterroryzmu i jego konsekwencje
›  Czym jest cyberprzestrzeń, cyberterroryzm i cyberprzestępczość?
›  2 mln polskich dzieci cierpi na alergiczny nieżyt nosa
›  Niskie ciśnienie: norma czy powód do niepokoju? Jak mierzyć?
›  Czego NIE mówić osobie cierpiącej na depresję?
›  Szpital Powiatowy Łask: Dzierżawca nie sprostał wymaganiom?
›  Resort zdrowia chce odbudować i poprawić opiekę psychiatryczną
›  Co najbardziej przyczynia się do poprawy stanu zdrowia?
›  Najzdrowsze produkty spożywcze świata!
›  Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie ogłasza Narodowy Kryzys Zdrowia
›  Jak wprowadzić PPK w firmie, korzystając z brytyjskich doświadczeń?
›  Zadbaj o dobrą kondycję swojego ucznia w szkole
›  Producenci ekstraktów z konopi walczą o ich zatwierdzenie przez UE
›  Wcześnie wykryty rak piersi może być uleczalny!
›  Jak pielęgnować zęby u dzieci? Jak dbać o zęby każdego dnia?
›  Recepta na zdrowe małżeństwo dla każdego
›  Innowacja w żywieniu niemowląt!
›  Jak znany onkolog leczył się z nowotworu: rozmowa z prof. Jassemem
›  Ubezpieczenia Społeczne w Wielkiej Brytanii: zarys historyczny
›  Stres przyczyną chorób. Nie zgadniesz, jak wielu
›  Coraz większe wsparcie dla innowacji medycznych w Polsce
›  Schizofrenia zaczyna się w młodym wieku?
›  Siedzący tryb życia groźniejszy niż myślisz. Ruch to zdrowie!
›  Kiedy ból serca nie jest zawałem: fakty o dławicy piersiowej
›  Dietetyczny zawrót głowy: modne diety kontra nauka
›  PKN Orlen przeznaczy 10 mln zł na program zdrowotny dla Płocka
›  Już ponad połowa Polaków ma problem z nadmiarem kilogramów
›  Ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe: ryzyko choroby i wypadku!
›  PPK - gdzie trzech się składa, jeden korzysta
›  Chcesz być zdrowy - zadbaj o relacje z innymi!
›  Innowacje medyczne skracają kolejki do lekarzy i poprawiają jakość świadczeń
›  Jak działają apteki i na jakiej zasadzie sprzedają leki?
›  NIK o zapewnieniu opieki paliatywnej i hospicyjnej
›  Pacjenci onkologiczni mogą być leczeni szybciej i skuteczniej
›  Ministerstwo Zdrowia wdraża duże zmiany w leczeniu schizofrenii
›  Jak bezpiecznie opóźniać procesy starzenia?
MARKET//UNIMARTER
Niania elektroniczna BEURER BY33 AGD małe > DLA DZIECKA > Nianie elektroniczne
AGD MAŁE//UNIMARTER

Niania elektroniczna BEURER BY33

Dzieci i niemowlęta > Bezpieczeństwo niemowląt > Nianie elektroniczne
Oczyszczacz BEURER LR 300 AGD małe > DO DOMU > Oczyszczacze powietrza
AGD MAŁE//UNIMARTER

Oczyszczacz BEURER LR 300

Dom i ogród > Sprzęt AGD > Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja > Oczyszczacze powietrza
Urządzenie do aromaterapii BEURER LA 20 AGD małe > DO DOMU > Nawilżacze powietrza
AGD MAŁE//UNIMARTER

Urządzenie do aromaterapii BEURER LA 20

Dom i ogród > Sprzęt AGD > Urządzenia do kontroli klimatu > Nawilżacze
Aparat do masażu Beurer MG 70 Masażer AGD małe > ZDROWIE I URODA > Masażery i maty masujące
AGD MAŁE//UNIMARTER

Aparat do masażu Beurer MG 70 Masażer

Zdrowie i uroda > Higiena osobista > Masaż i relaks > Masażery
Pulsometr BEURER PM 15 AGD małe > ZDROWIE I URODA > Ciśnieniomierze
AGD MAŁE//UNIMARTER

Pulsometr BEURER PM 15

Zdrowie i uroda > Opieka zdrowotna > Monitory funkcji życiowych > Ciśnieniomierze
Termometr BEURER FT 65 AGD małe > DLA DZIECKA > Termometry
AGD MAŁE//UNIMARTER

Termometr BEURER FT 65

Zdrowie i uroda > Opieka zdrowotna > Monitory funkcji życiowych > Termometry medyczne
Artykuły Video Społeczność Rynek Zdrowia Market Placówki medyczne Baza leków
Seniorzy Ubezpieczenia Kalkulator OC/AC Przyczepy
Prywatność Regulamin #Tagi ☈ Popularne ❖ Rankingi Kontakt
YouTube Facebook @unimarter
© 2019 UniMarter.com.
blog@unimarter.com
UniMart
er
Konto @  Market ❖