RYNEK ZDROWIA//UNIMARTER

PKN Orlen przeznaczy 10 mln zł na program zdrowotny dla Płocka

materiały prasowe  •  16/Wrzesień/2019 (16:23)
W ciągu 6 lat PKN Orlen przekaże 10 mln zł na diagnostykę, profilaktykę i leczenie mieszkańców Płocka i powiatu płockiego w dziedzinie onkologii i chorób płuc.
UniMarter PKN Orlen przeznaczy 10 mln zł na program zdrowotny dla Płocka

To jest bardzo dobry dzień dla Płocka i powiatu płockiego, a także pacjentów i służby zdrowia w tym rejonie Polski


Program będzie realizowany na podstawie umowy Orlen-u z Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie (CO-I), podpisanej 13 września w Płocku. Pierwszy milion zostanie wypłacony w momencie startu programu, czyli jeszcze w tym roku.

"To jest bardzo dobry dzień dla Płocka i powiatu płockiego, a także pacjentów i służby zdrowia w tym rejonie Polski" – powiedział minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski, który objął przedsięwzięcie honorowym patronatem. Według niego, ta inicjatywa zapewni mieszkańcom Płocka najwyższe standardy opieki medycznej i profilaktyki, a także dostęp do najlepszych specjalistów i najnowocześniejszych badań diagnostycznych.

"To nie pacjent powinien jechać do centralnego ośrodka w Warszawie, to dobra praktyka diagnostyczna powinna być dostępna w miejscu jego zamieszkania" – zaznaczył minister Szumowski, dodając, że ma nadzieję, iż w efekcie rozpoczętej współpracy w przyszłości powstanie filia Centrum Onkologii w Płocku.

"Działalność produkcyjną prowadzimy m.in. tu, w Płocku. Musimy z inicjatywą wsłuchiwać się w potrzeby lokalnej społeczności. Stoją przed nami wyzwania społeczne, które musimy spełniać w miarę możliwości. Dlatego dziś Orlen bardzo mocno angażuje się w program zdrowotny dla tego regionu" - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Dodał, że środki przeznaczone na program pozwolą sfinansować ponad 20 tys. specjalistycznych konsultacji i porad dla pacjentów, dodatkowe placówki diagnostyczne oraz szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek – wszystko po to, aby wcześniej rozpoznawać schorzenia onkologiczne. "Do projektu podchodzimy kompleksowo i długofalowo. Dlatego, obok ułatwienia dostępu do leczenia, w programie są działania edukacyjne w zakresie profilaktyki chorób płuc i nowotworów" – uzupełnił Daniel Obajtek.

Profesor Jan Walewski, dyrektor CO-I przypomniał, że zgodnie z założeniami Krajowej Sieci Onkologicznej, Centrum ma być ośrodkiem koordynującym diagnostykę i leczenie nowotworów w całej Polsce. "Misją Instytutu jest kompleksowość i koordynacja, bo bez nich jakość opieki onkologicznej jest za niska" – powiedział prof. Walewski. Dodał, że kompleksowy plan leczenia pacjenta powinien być realizowany jak najbliżej jego miejsca zamieszkania.

PKN Orlen wdraża program zdrowotny dla Płocczan


PKN Orlen przeznaczy 10 mln złotych na program zdrowotny skierowany do mieszkańców Płocka i powiatu płockiego. W ciągu 6 lat środki zostaną przeznaczone na m.in. monitorowanie stanu zdrowia, profilaktykę i leczenie chorób. Program będzie realizowany na podstawie podpisanej przez PKN Orlen umowy z Centrum Onkologii – Instytutem im. M. Skłodowskiej-Curie przy współpracy z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w obecności prof. Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia. Pierwsza transza w wysokości 1 mln złotych zostanie wypłacona jeszcze w tym roku, w momencie startu programu.

Poprawa opieki onkologicznej jest jednym z priorytetów Ministerstwa Zdrowia, który realizujemy m.in. poprzez wdrażanie nowoczesnych terapii, szybszy dostęp do diagnostyki oraz utworzenie Krajowej Sieci Onkologicznej, dzięki której wszyscy pacjenci chorzy na raka - bez względu na miejsce ich zamieszkania - będą mieli zapewniony ten sam standard opieki.
Program, który będzie realizowany na mocy podpisanej dziś umowy jest znakomitym uzupełnieniem tych działań. Ta inicjatywa nie tylko przewiduje szereg bardzo ważnych badań profilaktycznych, ale także zapewni współpracę i dostęp lekarzy z Płocka i powiatu płockiego do najlepszych specjalistów z zakresu onkologii i chorób płuc tu na miejscu, w Płocku. Co zapewni pacjentom tego regionu najwyższy standard opieki medycznej – powiedział prof. Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia. - Mam też nadzieję, że będzie to początek stałej obecności Centrum Onkologii w Płocku. Pan prof. Jan Walewski wystąpił z inicjatywą współpracy pomiędzy Centrum Onkologii Instytutem a Szpitalem Wojewódzkim w zakresie kompleksowego leczenia nowotworów, m.in. utworzenia radioterapii. Myślę, że jest to inicjatywa, którą warto rozważyć wspólnie z władzami samorządowymi. – dodał.

PKN Orlen jako odpowiedzialny i dobry sąsiad zdecydował się na wdrożenie pionierskiego w skali kraju programu zdrowotnego dla Płocka i powiatu płockiego. Uzyskał on honorowy patronat Ministra Zdrowia.

- Prowadząc działalność produkcyjną na dużą skalę nie możemy udawać, że działamy w próżni. Jesteśmy odpowiedzialni za społeczności lokalne i wsłuchujemy się w ich potrzeby.
Wdrażamy konkretne rozwiązania. Nie chcemy pozostawać w fazie deklaracji, dlatego dziś podpisaliśmy umowę na realizację programu, który ułatwi mieszkańcom Płocka i powiatu płockiego profilaktykę i leczenie. Zaczynamy już w tym roku. Mówimy o 10 milionach złotych w perspektywie 6 lat - to oznacza ponad 20 tysięcy specjalistycznych konsultacji i porad dla pacjentów, dodatkowe placówki do badań płuc czy szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen. - Do projektu podchodzimy kompleksowo i długofalowo. Dlatego obok ułatwienia dostępu do leczenia, w programie są działania edukacyjne w zakresie profilaktyki. Wspólnie z partnerami chcemy ustalić główne przyczyny chorób płuc i nowotworów wśród mieszkańców Płocka oraz powiatu płockiego. Wtedy będziemy mogli wdrożyć konkretne programy edukacyjne motywujące mieszkańców do wprowadzenia zmian w stylu życia. W ten sposób w długiej perspektywie znacząco zmniejszymy ryzyko zachorowania na nowotwory – dodał.

Za przekazane przez PKN Orlen środki finansowe powstanie m.in. system teleinformatyczny do infolinii oraz telekonsultacji i e-konsultacji oraz specjalistyczne placówki spirometryczne w regionie. Uruchomiona zostanie sieć konsultacji z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia ekspertów.

Zorganizowane zostaną również dodatkowe szkolenia personelu medycznego w celu szybszego rozpoznawania ewentualnych przypadków zachorowań na nowotwory. Powstaną też programy edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, zakładów pracy oraz personelu medycznego. Dla każdej z grup program będzie opracowywany indywidualnie
z wykorzystaniem nowoczesnych środków przekazu.

- Obecnie system opieki nad chorymi na nowotwory przechodzi głębokie zmiany. Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w założeniach tworzonej Krajowej Sieci Onkologicznej ma być ośrodkiem koordynującym proces diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory w skali kraju, ale także dla województwa mazowieckiego. Przygotowujemy się do tego zadania, a dzięki inicjatywie PKN Orlen już dziś mieszkańcy powiatu płockiego otrzymają łatwiejszy dostęp do profilaktyki i wytyczone ścieżki dotarcia do odpowiednich specjalistów – powiedział prof. dr hab. n. med. Jan Walewski, Dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu. - Wdrażany model rozwoju onkologii zakłada centralizację diagnostyki i chirurgii onkologicznej. Chodzi o to, by pacjent miał wdrożone właściwe leczenie skonsultowane w ośrodku, który ma doświadczenie i odpowiednich specjalistów. Ustalony plan leczenia kompleksowego powinien być już realizowany jak najbliżej jego miejsca zamieszkania by to było jak najmniej uciążliwe dla samego pacjenta. I taki cel przyświeca temu programowi – dodał.

Zgodnie z podpisaną umową, program zdrowotny ma spojrzeć na system dostępu do profilaktyki i diagnostyki z perspektywy pacjenta, zwiększyć dostępność do świadczeń profilaktycznych i diagnostyki.

- Istotnym celem projektu jest wypracowanie takich ścieżek postępowania na terenie powiatu płockiego, by pacjent z najmniejszym podejrzeniem choroby nowotworowej miał szansę być zdiagnozowany na jak najwcześniejszym jej etapie, co diametralnie poprawia rokowania i daje szansę nie tylko na przedłużenie życia, ale całkowite wyleczenie – powiedziała dr Beata Jagielska, Zastępca Dyrektora COI ds. Lecznictwa Otwartego i Rozliczeń Świadczeń Zdrowotnych. - Nie można tez zapominać o tak ważnym aspekcie profilaktyki jakim są działania edukacyjne na rzecz promocji zdrowego trybu życia nie tylko dorosłych ale też tych najmłodszych – przedszkolaków. Dziś, my onkolodzy mówimy, że rak to coraz częściej choroba przewlekła, ale żebyśmy my dostali szansę na wyleczenie pacjenta, a pacjent żeby miał szansę na dalsze zdrowie życie musi być odpowiednio wcześnie wykryty – dodała.

Zainicjowany program to nie jedyne działanie realizowane przez PKN Orlen w zakresie profilaktyki skierowane do mieszkańców Płocka. Już 5 i 6 października br. w Orlen Arenie po raz kolejny przygotowane zostanie Miasteczko Zdrowia, w którym mieszkańcy Płocka będą mogli przeprowadzić badania i zasięgnąć porad lekarskich. Ostatnie takie wydarzenie zorganizowane przez PKN Orlen i Fundację Orlen podczas Dni Chemika w czerwcu cieszyło się ogromnym zainteresowaniem - w ciągu 2 dni skorzystało z niej blisko 4 tys. osób.

PKN Orlen aktywnie angażuje się także we wsparcie społecznych inicjatyw, skierowanych do mieszkańców Płocka. Spółka uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych, czy sportowych realizuje szereg działań dobroczynnych, a także propaguje aktywny tryb życia. Łącznie od 2016 r. na działania sponsoringowe i społeczne w Płocku PKN Orlen przeznaczył ponad 21,5 mln złotych.
TAGI
Wszystkie artykuły... Rynek Zdrowia płock mazowieckie zdrowie pkn orlen pomoc ministerstwo zdrowia onkologia choroby płuc łukasz szumowski daniel obajtek
OPINIE
Nie możesz dodać nowej opini!
Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
POPULARNE
›  Rynek OC w Polsce: Jesteś kierowcą? Musisz to przeczytać!
›  Smog – na co najbardziej szkodzi?
›  Stopa cukrzycowa – można jej uniknąć!
›  Innowacje biomedyczne z Polski wkrótce trafią na NASDAQ
›  Ministerstwo Cyfryzacji: Checklist – przedsiębiorco, o tym musisz pamiętać
›  Masz zespół jelita drażliwego? Zapytaj lekarza o dietę FODMAP
›  Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to nowa forma oszczędzania
›  Czy można szybko pozbyć się alkoholu z organizmu?
›  Możliwe formy oraz potencjalne cele i obiekty cyberataków
›  Ruch a mózg: chcesz mieć dobrą pamięć? Ćwicz jak najwięcej!
›  Społeczeństwo informacyjne wobec zagrożeń cyberprzestępczością i cyberterroryzmem
›  Smog prowadzi do różnych problemów zdrowotnych u dorosłych i dzieci
›  Tendencje rozwojowe w zakresie problematyki walki z cyberprzestępczości
›  10 porad, jak dbać o wzrok niemowlaka
›  Zjawisko cyberterroryzmu i jego konsekwencje
›  Czym jest cyberprzestrzeń, cyberterroryzm i cyberprzestępczość?
›  2 mln polskich dzieci cierpi na alergiczny nieżyt nosa
›  Niskie ciśnienie: norma czy powód do niepokoju? Jak mierzyć?
›  Resort zdrowia chce odbudować i poprawić opiekę psychiatryczną
›  Czego NIE mówić osobie cierpiącej na depresję?
›  Szpital Powiatowy Łask: Dzierżawca nie sprostał wymaganiom?
›  Co najbardziej przyczynia się do poprawy stanu zdrowia?
›  Najzdrowsze produkty spożywcze świata!
›  Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie ogłasza Narodowy Kryzys Zdrowia
›  Zadbaj o dobrą kondycję swojego ucznia w szkole
›  Jak wprowadzić PPK w firmie, korzystając z brytyjskich doświadczeń?
›  Producenci ekstraktów z konopi walczą o ich zatwierdzenie przez UE
›  Wcześnie wykryty rak piersi może być uleczalny!
›  Jak pielęgnować zęby u dzieci? Jak dbać o zęby każdego dnia?
›  Recepta na zdrowe małżeństwo dla każdego
›  Jak znany onkolog leczył się z nowotworu: rozmowa z prof. Jassemem
›  Innowacja w żywieniu niemowląt!
›  Ubezpieczenia Społeczne w Wielkiej Brytanii: zarys historyczny
›  Siedzący tryb życia groźniejszy niż myślisz. Ruch to zdrowie!
›  Stres przyczyną chorób. Nie zgadniesz, jak wielu
›  Coraz większe wsparcie dla innowacji medycznych w Polsce
›  Schizofrenia zaczyna się w młodym wieku?
›  Dietetyczny zawrót głowy: modne diety kontra nauka
›  PKN Orlen przeznaczy 10 mln zł na program zdrowotny dla Płocka
›  Kiedy ból serca nie jest zawałem: fakty o dławicy piersiowej
›  Już ponad połowa Polaków ma problem z nadmiarem kilogramów
›  Chcesz być zdrowy - zadbaj o relacje z innymi!
›  Ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe: ryzyko choroby i wypadku!
›  PPK - gdzie trzech się składa, jeden korzysta
›  Ministerstwo Zdrowia wdraża duże zmiany w leczeniu schizofrenii
›  Innowacje medyczne skracają kolejki do lekarzy i poprawiają jakość świadczeń
›  Jak działają apteki i na jakiej zasadzie sprzedają leki?
›  Pacjenci onkologiczni mogą być leczeni szybciej i skuteczniej
›  Jak bezpiecznie opóźniać procesy starzenia?
›  NIK o zapewnieniu opieki paliatywnej i hospicyjnej
MARKET//UNIMARTER
Niania elektroniczna BEURER BY33 AGD małe > DLA DZIECKA > Nianie elektroniczne
AGD MAŁE//UNIMARTER

Niania elektroniczna BEURER BY33

Dzieci i niemowlęta > Bezpieczeństwo niemowląt > Nianie elektroniczne
Oczyszczacz BEURER LR 300 AGD małe > DO DOMU > Oczyszczacze powietrza
AGD MAŁE//UNIMARTER

Oczyszczacz BEURER LR 300

Dom i ogród > Sprzęt AGD > Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja > Oczyszczacze powietrza
Urządzenie do aromaterapii BEURER LA 20 AGD małe > DO DOMU > Nawilżacze powietrza
AGD MAŁE//UNIMARTER

Urządzenie do aromaterapii BEURER LA 20

Dom i ogród > Sprzęt AGD > Urządzenia do kontroli klimatu > Nawilżacze
Aparat do masażu Beurer MG 70 Masażer AGD małe > ZDROWIE I URODA > Masażery i maty masujące
AGD MAŁE//UNIMARTER

Aparat do masażu Beurer MG 70 Masażer

Zdrowie i uroda > Higiena osobista > Masaż i relaks > Masażery
Pulsometr BEURER PM 15 AGD małe > ZDROWIE I URODA > Ciśnieniomierze
AGD MAŁE//UNIMARTER

Pulsometr BEURER PM 15

Zdrowie i uroda > Opieka zdrowotna > Monitory funkcji życiowych > Ciśnieniomierze
Termometr BEURER FT 65 AGD małe > DLA DZIECKA > Termometry
AGD MAŁE//UNIMARTER

Termometr BEURER FT 65

Zdrowie i uroda > Opieka zdrowotna > Monitory funkcji życiowych > Termometry medyczne
Artykuły Video Społeczność Rynek Zdrowia Market Placówki medyczne Baza leków
Seniorzy Ubezpieczenia Kalkulator OC/AC Przyczepy
Prywatność Regulamin #Tagi ☈ Popularne ❖ Rankingi Kontakt
YouTube Facebook @unimarter
© 2019 UniMarter.com.
blog@unimarter.com
UniMart
er
Konto @  Market ❖