RYNEK ZDROWIA//UNIMARTER

Medycyna przyszłości: w które technologie warto inwestować

materiały prasowe  •  16/Wrzesień/2019 (09:43), aktualizacja 16/Wrzesień/2019 (12:09)
Wielu naukowców oraz inwestorów działających w branży life science zastanawia się, jakie będą najważniejsze kierunki rozwoju biotechnologii i medycyny w ciągu najbliższych 10-20 lat. Już wkrótce, w dniach 24-25 września, w czasie pierwszej międzynarodowej konferencji branży biomedycznej w Łodzi, uznani eksperci spróbują odpowiedzieć na to pytanie.
UniMarter Medycyna przyszłości: w które technologie warto inwestować

Łódź stolicą branży life science w Polsce


"Jest wiele obszarów w medycynie i biotechnologii, które czeka dynamiczny wzrost. Ogromny potencjał rozwoju mają przed sobą m.in. projekty z dziedziny cybersecurity (zabezpieczanie urządzeń i danych medycznych), nanotechnologii (zwłaszcza rozwój nanorobotów), diagnostyki medycznej (innowacyjne urządzenia i technologie do wykrywania chorób), jak również farmaceutyki (opracowywanie i testowanie nowych leków lub ich poszczególnych cząsteczek)" – ocenia Adam Broncel, partner zarządzający Funduszu Venture Capital Biomed Innovations, który jest jednym z głównych organizatorów konferencji EU-MED Summit 2019 w Łodzi.

W czasie tego wydarzenia, po raz pierwszy nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy, w jednym miejscu spotkają się przedstawiciele wszystkich istotnych dziedzin branży life science. Będą to z jednej strony naukowcy i eksperci nauk klinicznych oraz technicznych, a z drugiej specjaliści związani z częścią biznesową life science, czyli m.in. rozwojem i finansowaniem nowych projektów czy też ochroną własności intelektualnej.

Organizatorzy EU-MED Summit 2019 podkreślają, że impreza ta adresowana jest przede wszystkim do innowacyjnych polskich start-upów, które mają potencjał i możliwości rozwoju na globalnym rynku, a także do inwestorów z kraju i zagranicy (m.in. funduszy venture capital i aniołów biznesu).

Perspektywy komercjalizacji rozwijanych w Polsce projektów biomedycznych na światowych rynkach, na bazie bogatych doświadczeń własnych i licznych historii sukcesu, przybliżą uczestnikom konferencji m.in. liderzy tej branży z Izraela. Na imprezie będzie można spotkać np. przedstawicieli Grupy Shizim, która należy do wiodących inkubatorów i akceleratorów technologii medycznych w Izraelu.

"Izrael nie bez powodu nazywany jest "Start-up Nation". To kraj, który jest dziś obok USA światowym liderem w rozwijaniu i finansowaniu start-upów z dziedziny nowych technologii, w tym także biotechnologii i medycyny" – podkreśla Adam Broncel, który nie ukrywa, że konferencja EU-MED Summit w Łodzi wzorowana jest na podobnych wydarzeniach organizowanych od lat w Izraelu.

W tym kontekście warto dodać, że w Łodzi od lat rozwijane są innowacyjne projekty z branży life science, które trafiły do tego miasta właśnie dzięki współpracy z Izraelczykami. Nazwa jednego z nich to CogniGuard – projekt związany z leczeniem choroby Alzheimera. Inny przykład to StimuLep – projekt związany z leczeniem lekoopornych padaczek.

W obydwu przypadkach projekty zainicjowane zostały w Izraelu, lecz później zostały przetransferowane do Polski (do spółek zarejestrowanych i działających na terenie Łodzi). Obecnie ich rozwój przebiega w całości w Polsce, we współpracy z łódzkimi uczelniami medycznymi i politechnicznymi, ale także podmiotami z innych miast naszego kraju. Mało kto wie o tym, że w ramach jednego z tych projektów został opracowany prototyp stymulatora mózgu.

"Polska jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla rozwoju tego typu projektów. Dysponujemy doskonałymi kadrami naukowo-badawczymi i medycznymi, a także nowoczesnym zapleczem wraz ze światowej klasy laboratoriami. Wsparciem są również dostępne fundusze unijne dla projektów B+R. To wszystko w połączeniu z konkurencyjnymi, bo 2-3 razy niższymi niż w krajach zachodnich, kosztami pracy wysoko wykwalifikowanych kadr naprawdę warto zagospodarować" – mówi Adam Broncel, który we współpracy z władzami Łodzi i działającym już tam Bionanoparkiem, chce uczynić z tego miasta stolicę branży life science w Polsce.

Kolejnym, bardzo ważnym krokiem w realizacji tego planu ma być właśnie konferencja EU-MED Summit 2019.

"Nasze podejście jest wielokierunkowe. Chcemy z jednej strony przyciągać i wspierać w rozwoju ciekawe start-upy z Polski, ale z drugiej też pozyskiwać innowacyjne projekty zza granicy, aby rozwijać je potem w Polsce i komercjalizować na rynkach światowych. Najpierw musimy jednak pokazać inwestorom zagranicznym, że projekty rozwijane w Polsce są najwyższej klasy światowej, takiej samej jak te z Japonii, Niemiec czy Izraela. Myślę, że jest tylko kwestią czasu, kiedy jeden z naszych projektów odniesie pierwszy, globalny sukces. Byłoby nim np. wejście na nowojorski NASDAQ" – ocenia Adam Broncel.

Warto dodać, że reprezentowany przez niego fundusz inwestycyjny (Biomed Innovations VC), specjalizujący się w rozwijaniu projektów z branży life science, ma siedzibę właśnie w Łodzi. Fundusz powstał w 2019 r. i dysponuje kapitałem o wartości powyżej 70 mln zł. Jego inwestorami są zarówno podmioty polskie (głównie Polski Fundusz Rozwoju), jak i zagraniczne (m.in. ze Stanów Zjednoczonych).

Choć plany funduszu Biomed Innovations VC są bardzo ambitne, to jednak nie chce on zdominować rynku start-upów biotechnologicznych w Polsce.

"Cieszymy się, gdy zyskujemy współinwestorów, bo zmniejszamy wtedy nasze ryzyko. Projekty medyczne wymagają naprawdę dużych nakładów kapitałowych, czasu i cierpliwości. Dlatego każdy nowy inwestor jest mile widziany. W tym obszarze nie ma konkurencyjności, lecz raczej synergia" – konkluduje Adam Broncel.

Łódź: Dlatego postawiliśmy na rozwój innych branż, zwłaszcza tych, które zaliczane są do tzw. smart specjalizacji!


W dniach 24-25 września 2019 r. w Łodzi odbędzie się międzynarodowa konferencja branży biotechnologicznej, w której udział wezmą liderzy tego sektora z całego świata. Ulokowanie tego wydarzenia w Łodzi to nie przypadek. Władze miasta wraz z partnerami od lat intensywnie pracowali nad tym, aby stało się ono biznesowym centrum life science w Polsce.

"Maleńkie mikroroboty, które mają mniej więcej centymetr długości, już w niedalekiej przyszłości będą dokonywały skomplikowanych operacji, dzięki czemu ingerencję skalpelem w ludzkie ciało ograniczymy do minimum. Może się nam to dzisiaj wydawać bajką, ale tak właśnie będzie" - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, nawiązując do zbliżającej się wielkimi krokami konferencji EU-MED SUMMIT 2019. Hanna Zdanowska podkreśla, że organizacja tej imprezy w Łodzi to nie przypadek, lecz efekt wielu lat pracy nad tworzeniem "ekosystemu" sprzyjającego rozwojowi podmiotów i projektów właśnie z branży life science (obejmującej m.in. biotechnologię, bioinformatykę, farmację i przemysł urządzeń medycznych).

"Włókiennictwo pokazało nam, że nie można być monokulturą. Dlatego postawiliśmy na rozwój innych branż, zwłaszcza tych, które zaliczane są do tzw. smart specjalizacji. Oparte są one o wiedzę i doświadczenie naukowców oraz studentów kończących łódzkie uczelnie, których naprawdę mamy imponującą liczbę" - tłumaczy Hanna Zdanowska.

Prezydent Łodzi zapewnia, że life science jest obecnie i będzie w przyszłości jednym ze strategicznych elementów rozwoju miasta, a także całego regionu.

"Nasze działania będą zmierzały do stworzenia jak najlepszych warunków do rozwoju tej branży. Będziemy starali się wspierać wszystkie działające w niej podmioty. Ja już w każdym razie widzę to, że jesteśmy głównym centrum life science w Polsce i mogę obiecać, że tego przywództwa nie oddamy" - mówi Hanna Zdanowska.

Wieloletnie, konsekwentne inwestycje w rozwój branży life science w Łodzi, których przykładem jest np. Bionanopark (park naukowo-technologiczny dedykowany firmom i instytucjom z obszaru zaawansowanych technologii), zaowocowały m.in. tym, że Łódź stanie się w tym miesiącu areną wyjątkowego międzynarodowego wydarzenia.

"De facto, po raz pierwszy w jednym miejscu i to po raz pierwszy nie tylko w skali Polski, lecz również w skali europejskiej, przynajmniej w tej części Europy, w jednym miejscu spotka się tak szeroka grupa ekspertów związanych z branżą life science" - mówi Adam Broncel, partner zarządzający Funduszu Venture Capital Biomedin, który jest jednym z głównych organizatorów konferencji EU-MED SUMMIT 2019 w Łodzi.

Organizatorzy konferencji podkreślają, że będzie to spotkanie nie tylko ekspertów z różnych dziedzin nauk klinicznych, lecz także ekspertów związanych z częścią biznesową life science, czyli rozwojem i finansowaniem nowych projektów.

"Impreza adresowana jest do przynajmniej kilku rodzajów odbiorców. Po pierwsze do polskich startupów. Chcielibyśmy, żeby poznały potencjał i możliwości rozwoju na rynkach światowych, żeby nie zawężały swoich perspektyw tylko i wyłącznie do rynku polskiego czy europejskiego. I z drugiej strony dla inwestorów z zagranicy, którzy chcieliby rozwijać projekty w Polsce i skorzystać z zaplecza jakim dysponują Polska nauka, polskie laboratoria i polskie know how" - wyjaśnia Adam Broncel.

Ale celów imprezy jest oczywiście więcej. Jednym z nich, zresztą wiodącym, jest pokazanie potencjału Łodzi i potencjału Polski dla rozwoju projektów life science, głównie potencjału naukowego i kadrowego, jakim dysponują.

"Chcemy, żeby Łódź stała się Doliną Krzemową dla projektów branży life science w tej części Europy. Już w tej chwili rozwijają się tutaj projekty o światowym potencjale, m.in. z dziedziny neurologii" - zaznacza Adam Broncel.

O jakie projekty chodzi? Nazwa jednego z nich to CogniGuard - jest to projekt związany z leczeniem choroby Alzheimera. Inny przykład to StimLep - projekt związany z leczeniem lekoopornych padaczek.

"Jako organizatorzy konferencji chcemy pokazać, że w Łodzi można rozwijać światowej klasy startupy i stworzyć całe zaplecze inkubacyjne, począwszy od świata akademickiego, skąd większość tego typu pomysłów się wywodzi, poprzez sposób ich finansowania i obsługi, a skończywszy na badaniach klinicznych. Chcemy pokazać, że te rzeczy można w całości wykonać i znaczną część rozwoju projektów przeprowadzić tu w Łodzi i w Polsce" - podsumowuje Adam Broncel.

Jednocześnie organizatorzy konferencji zapewniają, że rozwój projektów life science wymaga interdyscyplinarnej wiedzy i infrastruktury, więc ich realizacja często oznacza włączanie do tego procesu także laboratoriów i ośrodków akademickich z innych miejsc w Polsce. Łódź jednak ma aspiracje, aby być hubem albo jak kto woli hot-spotem koordynującym większość tego typu projektów w naszym kraju.

Na koniec dodajmy jeszcze, że wspierający rozwój branży i projektów life science w Łodzi Fundusz Venture Capital Biomed Innovations (z siedzibą w Łodzi), który powstał w 2019 r., dysponuje kapitałem o wartości powyżej 70 mln zł, a jego inwestorami są zarówno podmioty polskie (głównie Polski Fundusz Rozwoju), jak i zagraniczne (m.in. ze Stanów Zjednoczonych).

Źródło: kurier.pap.pl
TAGI
Wszystkie artykuły... Rynek Zdrowia łódź łódzkie biotechnologia life science nauka polska wydarzenia medycyna konferencja kurier pap wiadomości technologie przyszłości w medycynie innowacyjne technologie w medycynie technologia w medycynie medycyna za 20 lat w co warto inwestować 2019 zawody przyszłości ranking zawody przyszłości co warto studiować zawody przyszłości lista
OPINIE
Nie możesz dodać nowej opini!
Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
POPULARNE
›  Rynek OC w Polsce: Jesteś kierowcą? Musisz to przeczytać!
›  Smog – na co najbardziej szkodzi?
›  Stopa cukrzycowa – można jej uniknąć!
›  Innowacje biomedyczne z Polski wkrótce trafią na NASDAQ
›  Ministerstwo Cyfryzacji: Checklist – przedsiębiorco, o tym musisz pamiętać
›  Masz zespół jelita drażliwego? Zapytaj lekarza o dietę FODMAP
›  Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to nowa forma oszczędzania
›  Czy można szybko pozbyć się alkoholu z organizmu?
›  Możliwe formy oraz potencjalne cele i obiekty cyberataków
›  Społeczeństwo informacyjne wobec zagrożeń cyberprzestępczością i cyberterroryzmem
›  Ruch a mózg: chcesz mieć dobrą pamięć? Ćwicz jak najwięcej!
›  Smog prowadzi do różnych problemów zdrowotnych u dorosłych i dzieci
›  Tendencje rozwojowe w zakresie problematyki walki z cyberprzestępczości
›  10 porad, jak dbać o wzrok niemowlaka
›  Czym jest cyberprzestrzeń, cyberterroryzm i cyberprzestępczość?
›  Zjawisko cyberterroryzmu i jego konsekwencje
›  2 mln polskich dzieci cierpi na alergiczny nieżyt nosa
›  Niskie ciśnienie: norma czy powód do niepokoju? Jak mierzyć?
›  Czego NIE mówić osobie cierpiącej na depresję?
›  Resort zdrowia chce odbudować i poprawić opiekę psychiatryczną
›  Szpital Powiatowy Łask: Dzierżawca nie sprostał wymaganiom?
›  Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie ogłasza Narodowy Kryzys Zdrowia
›  Najzdrowsze produkty spożywcze świata!
›  Co najbardziej przyczynia się do poprawy stanu zdrowia?
›  Zadbaj o dobrą kondycję swojego ucznia w szkole
›  Jak wprowadzić PPK w firmie, korzystając z brytyjskich doświadczeń?
›  Producenci ekstraktów z konopi walczą o ich zatwierdzenie przez UE
›  Wcześnie wykryty rak piersi może być uleczalny!
›  Jak pielęgnować zęby u dzieci? Jak dbać o zęby każdego dnia?
›  Recepta na zdrowe małżeństwo dla każdego
›  Innowacja w żywieniu niemowląt!
›  Jak znany onkolog leczył się z nowotworu: rozmowa z prof. Jassemem
›  Stres przyczyną chorób. Nie zgadniesz, jak wielu
›  Schizofrenia zaczyna się w młodym wieku?
›  Ubezpieczenia Społeczne w Wielkiej Brytanii: zarys historyczny
›  Siedzący tryb życia groźniejszy niż myślisz. Ruch to zdrowie!
›  Coraz większe wsparcie dla innowacji medycznych w Polsce
›  Kiedy ból serca nie jest zawałem: fakty o dławicy piersiowej
›  Dietetyczny zawrót głowy: modne diety kontra nauka
›  PKN Orlen przeznaczy 10 mln zł na program zdrowotny dla Płocka
›  Już ponad połowa Polaków ma problem z nadmiarem kilogramów
›  Chcesz być zdrowy - zadbaj o relacje z innymi!
›  Innowacje medyczne skracają kolejki do lekarzy i poprawiają jakość świadczeń
›  Jak działają apteki i na jakiej zasadzie sprzedają leki?
›  Ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe: ryzyko choroby i wypadku!
›  Pacjenci onkologiczni mogą być leczeni szybciej i skuteczniej
›  PPK - gdzie trzech się składa, jeden korzysta
›  Ministerstwo Zdrowia wdraża duże zmiany w leczeniu schizofrenii
›  Jak bezpiecznie opóźniać procesy starzenia?
›  NIK o zapewnieniu opieki paliatywnej i hospicyjnej
MARKET//UNIMARTER
Niania elektroniczna BEURER BY33 AGD małe > DLA DZIECKA > Nianie elektroniczne
AGD MAŁE//UNIMARTER

Niania elektroniczna BEURER BY33

Dzieci i niemowlęta > Bezpieczeństwo niemowląt > Nianie elektroniczne
Oczyszczacz BEURER LR 300 AGD małe > DO DOMU > Oczyszczacze powietrza
AGD MAŁE//UNIMARTER

Oczyszczacz BEURER LR 300

Dom i ogród > Sprzęt AGD > Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja > Oczyszczacze powietrza
Urządzenie do aromaterapii BEURER LA 20 AGD małe > DO DOMU > Nawilżacze powietrza
AGD MAŁE//UNIMARTER

Urządzenie do aromaterapii BEURER LA 20

Dom i ogród > Sprzęt AGD > Urządzenia do kontroli klimatu > Nawilżacze
Aparat do masażu Beurer MG 70 Masażer AGD małe > ZDROWIE I URODA > Masażery i maty masujące
AGD MAŁE//UNIMARTER

Aparat do masażu Beurer MG 70 Masażer

Zdrowie i uroda > Higiena osobista > Masaż i relaks > Masażery
Pulsometr BEURER PM 15 AGD małe > ZDROWIE I URODA > Ciśnieniomierze
AGD MAŁE//UNIMARTER

Pulsometr BEURER PM 15

Zdrowie i uroda > Opieka zdrowotna > Monitory funkcji życiowych > Ciśnieniomierze
Termometr BEURER FT 65 AGD małe > DLA DZIECKA > Termometry
AGD MAŁE//UNIMARTER

Termometr BEURER FT 65

Zdrowie i uroda > Opieka zdrowotna > Monitory funkcji życiowych > Termometry medyczne
Artykuły Video Społeczność Rynek Zdrowia Market Placówki medyczne Baza leków
Seniorzy Ubezpieczenia Kalkulator OC/AC Przyczepy
Prywatność Regulamin #Tagi ☈ Popularne ❖ Rankingi Kontakt
YouTube Facebook @unimarter
© 2019 UniMarter.com.
blog@unimarter.com
UniMart
er
Konto @  Market ❖