TELEWIZJA//UNIMARTER

Już ponad połowa Polaków ma problem z nadmiarem kilogramów

(c) Newseria//Video  •  5/Wrzesień/2019 (10:19), aktualizacja 10/Wrzesień/2019 (20:25)
Chęć zmiany nawyków żywieniowych przegrywa z szybkim tempem codziennego życia. Polacy stawiają zdecydowanie na gotowe dania, łatwe do przyrządzenia także w pracy. Eksperci przekonują jednak, że nawet prowadząc aktywny tryb życia, można się zdrowo odżywiać. Wymaga to dobrego planowania posiłków i zwracania uwagi na jakość gotowych dań.

Polacy chcą się zdrowo odżywiać. Już ponad połowa ma problem z nadmiarem kilogramów


Już ponad połowa Polaków ma problem z nadmiarem kilogramów. Jak pokazują badania przeprowadzone na potrzeby kampanii edukacyjnej „Otyłość kontra zdrowie”, nadwaga dotyczy 68 proc. polskich mężczyzn i 53 proc. kobiet. Otyłych jest natomiast ponad 25 proc. Polaków. Zdaniem ekspertów winę za ten stan rzeczy ponosi przede wszystkim niehigieniczny tryb życia, a więc niedostatek snu, brak aktywności fizycznej, przewlekły stres i nieodpowiednia dieta. Choć Polacy odznaczają się coraz większą świadomością dotyczącą zdrowego odżywiania, teoria najczęściej przegrywa z codziennością i szybkim tempem życia, w którym nie ma czasu na przygotowywanie zbilansowanych posiłków. Polacy stawiają więc na potrawy proste i szybkie do przyrządzenia.

– Najczęściej wybieramy proste rozwiązania, kusimy się na to, co daje rynek, czyli proste kanapki od Pana Kanapki. One najczęściej są z białego pieczywa, jest tam bardzo niewielka ilość warzyw, a przecież warzywa i owoce powinniśmy spożywać właściwie w każdym posiłku – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Ewa Sypnik-Pogorzelska, dietetyk z Dietosfera.

Aby zdrowo się odżywiać, należy zwracać uwagę zarówno na to, co się je, jak i kiedy. Eksperci zalecają spożywanie co najmniej trzech posiłków w ciągu dnia, najlepiej o stałych porach. Nie należy wychodzić z domu bez śniadania, w skład którego wchodzić powinny podstawowe składniki odżywcze: białko, tłuszcze i węglowodany złożone. Tak skomponowany pierwszy posiłek dostarczy organizmowi energię i zapewni niezbędną w pracy koncentrację. Do biura warto zabrać dwie mniejsze przekąski i większy posiłek lunchowy – jeśli obiad planujemy zjeść już w domu, na lunch możemy ograniczyć się do sałatki na zimo.

– Natomiast warto zwrócić uwagę, żeby ta sałatka nie była tylko i wyłącznie z warzyw czy owoców, ale żeby był tam dodatek węglowodanów złożonych, np. kasza gryczana, która jest świetnym i bogatym źródłem magnezu, wspierającego pracę i koncentrację naszego mózgu – mówi Ewa Sypnik-Pogorzelska.

Po dodaniu sosu i pestek z dyni lub słonecznika, również zawierających składniki stymulujące pracę mózgu, sałatka stanie się posiłkiem zarówno wartościowym, jak i smacznym. Wbrew pozorom zachowanie zdrowej diety w pracy nie wymaga wysiłku, o ile dobrze rozplanuje się przygotowanie posiłków. Kaszę do sałatek można ugotować w większej ilości, tak by starczyło jej na kilka dni, dzięki temu zmieniając dodatki w postaci warzyw i sosów, można szybko przygotować ciekawe potrawy.

– To jest bolączka naszych czasów, że zawsze spalamy się na pracy i innych obowiązkach wokół, natomiast o sobie myślimy na samym końcu. A to jest jednak podstawa racjonalnego i dobrego żywienia – mówi Ewa Sypnik-Pogorzelska.

W wyjątkowych sytuacjach można skorzystać z gotowych dań, o ile nie będzie to żywność typu fast food. Na rynku dostępne są takie produkty jak sałatki, risotta i kaszotta przeznaczone do odgrzania w mikrofalówce, o ograniczonej ilości konserwantów, barwników i dodatków w postaci cukru lub soli. Niektóre z tych dań można samodzielnie zmodyfikować np. zastępując gotowy sos oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym, poprawiając ich wartość odżywczą i zmniejszając kaloryczność.

– Trzeba czytać etykiety. Bardzo zwracam uwagę na to, żeby być świadomym konsumentem i wymagać również od producentów dobrych jakościowo produktów – mówi Ewa Sypnik-Pogorzelska.
1

Polacy chcą się zdrowo odżywiać. Już ponad połowa ma problem z nadmiarem kilogramów

Polacy chcą się zdrowo odżywiać. Już ponad połowa ma problem z nadmiarem kilogramów© (c) Newseria
Mówi: dietetyk Ewa Sypnik-Pogorzelska, Dietosfera.

N: Jakie są w tej chwili zauważalne trendy w żywieniu Polaków w pracy?

My Polacy pracujemy coraz więcej, niestety wiąże się to niestety ze stresem i z takim szybkim życiem. I rzeczywiście w pracy coraz mniej mamy czasu na jedzenie i na spożywanie, spokojne spożywanie posiłków, a przede wszystkim na ich planowanie. Więc te trendy żywieniowe myślę, że dążą do takiego szybkiego i prostego jedzenia. Najczęściej wybieramy proste rozwiązania, kusimy się oczywiście na to, co daje rynek, czyli proste kanapki od Pana Kanapki, które bardzo często w godzinach pracy przychodzi taki pan i serwuje nam tutaj właśnie taką pyszną kanapkę. Ja mówię pyszną w cudzysłowie, a już na pewno zdrową dlatego, że one najczęściej są z białego pieczywa, jest tam bardzo niewielka ilość warzyw, a przecież warzywa i owoce powinniśmy spożywać właściwie w każdym posiłku. Dodatek majonezu czy jakichkolwiek innych tłuszczów takich przetworzonych, tłuszczów trans to też nic zdrowego i dobrego nie wnosi do naszego zdrowia. A wręcz przeciwnie, bardzo niekorzystnie wpływa właśnie na układ krążenia, na pracę w ogóle naszego organizmu, koncentrację. Białe pieczywo to nic innego jak po prostu zwykłe proste węglowodany, a my potrzebujemy jednak w pracy takich złożonych, które jednak wzmogą tę koncentrację i naszą pracę mózgu.

N: No właśnie, jak ten posiłek w pracy powinien wyglądać, co powinniśmy jeść?

W pracy powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, żeby to były przynajmniej trzy posiłki w ciągu dnia i to trzeba też w ciągu pracy zaplanować. Nie wychodzimy z domu bez śniadania i to jest ważne. Trzeba zabrać dwie małe przekąski, przegryzki i jeden większy posiłek taki lunchowy. Oczywiście, jeżeli ktoś je obiad w domu, to proponowałabym tutaj jakąś sałatkę, czyli coś takiego bardziej szybkiego i na zimno. Natomiast warto zwrócić uwagę, żeby ta sałatka nie była tylko i wyłącznie z warzyw czy z owoców, ale żeby był tam właśnie dodatek węglowodanów złożonych. I myślę tutaj np. o kaszy gryczanej, która jest świetnym i bogatym źródłem magnezu, który również właśnie wesprze tę pracę i koncentrację naszego mózgu, tak że to są takie ważne rzeczy. Pestki słonecznika, dyni, czyli dobre tłuszcze, które również bardzo korzystnie wpływają właśnie na pracę mózgu. Ale oczywiście mnóstwo warzyw i owoców, teraz jest taki fajny sezon właśnie na świeże pomidory, które już są coraz smaczniejsze, ogórki. Warto dodać jakiś fajny sos i myślę, że wyjdzie z tego super fajny posiłek. Warto wspomnieć o tym, że takie posiłki trzeba planować. I to nie jest tak, że wychodzimy z domu i on się sam robi i przygotowuje i w tej lodówce zawsze wszystko mamy. Ja proponuję swoim pacjentom zawsze taki plan na kilka dni do przodu, czyli np. ugotowanie tej kaszy nawet na 2 dni i wtedy mamy pewność, zmieniamy tylko dodatki i powstaje nam bardzo fajny właśnie taki lunchowy i pełnowartościowy posiłek. I to jest fajne, tylko trzeba o tym pamiętać. To jest myślę bolączka naszych czasów, że zawsze spalamy się na właśnie pracy i na wszystkich innych obowiązkach wokół, natomiast o sobie myślimy na samym końcu. A to jest jednak baza i podstawa takiego racjonalnego i dobrego żywienia.

N: Czy dostrzega Pani na rynku jakieś gotowe takie produkty, dania gotowe, które mogą nam zastąpić te dania własnej roboty, które powinniśmy spożywać w pracy?

Nie jestem zwolennikiem takich dań gotowych, one jednak zazwyczaj mają jakieś dodatki różnego rodzaju konserwantów i takich dodatkowych składników. Chociaż rzeczywiście, rynek pokazuje, że można coś takiego dostać, oczywiście trzeba czytać etykiety. I też bardzo zwracam uwagę na to, żeby być świadomym konsumentem i wymagać również od producentów właśnie takich dobrych jakościowo produktów. Natomiast można dostać różnego rodzaju sałatki, takie właśnie gotowe. Ja bym zwracała tutaj uwagę na sosy, które są najbardziej chyba niebezpieczne i wtedy ewentualnie taki sos zamienić na po prostu zwykłą dobrą oliwę z oliwek czy olej rzepakowy i to wtedy już też na pewno poprawia taką wartość odżywczą takiej sałatki. Natomiast można teraz dostać takiego różnego rodzaju saszetki, nie wiem jak to nazwać, ale takie gotowe dania na 2-3 minuty do mikrofali. I też tutaj bardzo proszę o zwracanie uwagi na właśnie skład, bo okazuje się, że można dostać takie pasteryzowane, bardzo proste kaszotta, risotta i różne inne takie dania gotowe, które mają całkiem dobry skład. Tak że można, ale bardziej w takich kryzysowych, trudnych sytuacjach, które gdzieś tam każdego z nas chyba często dopadają, ale, żeby to nie był zwykły, codzienny nasz jadłospis, który bazuje właśnie na takich gotowych daniach.
TAGI
Wszystkie artykuły... Telewizja zdrowie jedzenie odżywianie telewizja video otyłość wśród polaków grubi polacy przyczyny otyłości w polsce zgliczyński ws nadwaga i otyłość w polsce profilaktyka otyłości w polsce skutki otyłości pdf koszty leczenia otyłości w polsce ludzie z nadwaga zdrowe odżywianie sposób odżywiania się gotowe dania do pracy wartość odżywcza posiłku zdrowy tryb życia otyłość w polsce statystyki 2018 otyłość w polsce 2018 otyłość w polsce statystyki 2019 otyłość w polsce dane statystyczne otyłość w polsce statystyki 2018 pdf otyłość w polsce 2019 nadwaga u polaków otyłość na świecie statystyki 2017
OPINIE
Nie możesz dodać nowej opini!
Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
@unimarter UniMarter Blog@unimarter
4 dni temu
Każdy powinien się zdrowo odżywiać! Warto śledzić informacyjne serwisy branżowe i korzystać ze sprawdzonych rozwiązań zalecanych przez lekarzy.
POPULARNE
›  Stopa cukrzycowa – można jej uniknąć!
›  Kiedy ból serca nie jest zawałem: fakty o dławicy piersiowej
›  Recepta na zdrowe małżeństwo dla każdego
›  Czego NIE mówić osobie cierpiącej na depresję?
›  Brakuje lekarzy, a liczba świadczeń medycznych systematycznie rośnie
›  Utrudniony dostęp do leczenia psychiatrycznego
›  Najzdrowsze produkty spożywcze świata!
›  Już ponad połowa Polaków ma problem z nadmiarem kilogramów
›  Producenci ekstraktów z konopi walczą o ich zatwierdzenie przez UE
›  Chcesz być zdrowy - zadbaj o relacje z innymi!
›  Chorzy na agresywną postać przewlekłej białaczki limfocytowej w Polsce bez dostępu do właściwego leczenia
›  Jak bezpiecznie opóźniać procesy starzenia?
›  Innowacja w żywieniu niemowląt!
›  Wcześnie wykryty rak piersi może być uleczalny!
›  Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie ogłasza Narodowy Kryzys Zdrowia
›  Siedzący tryb życia groźniejszy niż myślisz. Ruch to zdrowie!
›  Ministerstwo Zdrowia wdraża duże zmiany w leczeniu schizofrenii
›  Pacjenci onkologiczni mogą być leczeni szybciej i skuteczniej
›  W Europie rocznie dopuszcza się na rynek ponad 80 nowych leków
›  Ruch a mózg: chcesz mieć dobrą pamięć? Ćwicz jak najwięcej!
›  Jak pielęgnować zęby u dzieci? Jak dbać o zęby każdego dnia?
›  Niskie ciśnienie: norma czy powód do niepokoju? Jak mierzyć?
›  Schizofrenia zaczyna się w młodym wieku?
›  Zadbaj o dobrą kondycję swojego ucznia w szkole
›  Co trzeci Polak stosuje domowe sposoby leczenia, a 90 proc. zażywa leki bez recepty
›  Stres przyczyną chorób. Nie zgadniesz, jak wielu
›  Dietetyczny zawrót głowy: modne diety kontra nauka
›  Innowacje medyczne skracają kolejki do lekarzy i poprawiają jakość świadczeń
›  Przegląd rynku z Prawo.pl: nowości w aptekach, dentysta w szkole
›  Masz zespół jelita drażliwego? Zapytaj lekarza o dietę FODMAP
›  Starzenie się nie powinno boleć! Dlaczego warto leczyć ból?
›  Co najbardziej przyczynia się do poprawy stanu zdrowia?
›  Resort zdrowia chce odbudować i poprawić opiekę psychiatryczną
›  Ucieczki dzieci z domu to problem nie tylko wakacyjny
›  Jak znany onkolog leczył się z nowotworu: rozmowa z prof. Jassemem
›  Jak działają apteki i na jakiej zasadzie sprzedają leki?
MARKET//UNIMARTER
BIO PLANET 500g Kasza gryczana palona Bio Spożywcze > Produkty sypkie > Kasza
SPOŻYWCZE//UNIMARTER

BIO PLANET 500g Kasza gryczana palona Bio

Spożywcze > Produkty sypkie > Kasza
BIO PLANET 400g Morele suszone Bio Spożywcze > Bakalie
SPOŻYWCZE//UNIMARTER

BIO PLANET 400g Morele suszone Bio

Żywność, napoje i tytoń > Żywność > Orzechy i ziarna
BIO PLANET 100g Krążki ananasa Bio Spożywcze > Bakalie
SPOŻYWCZE//UNIMARTER

BIO PLANET 100g Krążki ananasa Bio

Żywność, napoje i tytoń > Żywność > Orzechy i ziarna
Masażer BEURER MG 16 Czerwony AGD małe > ZDROWIE I URODA > Masażery i maty masujące
AGD MAŁE//UNIMARTER

Masażer BEURER MG 16 Czerwony

Zdrowie i uroda > Higiena osobista > Masaż i relaks > Masażery
Masażer BEURER MG 100 AGD małe > ZDROWIE I URODA > Masażery i maty masujące
AGD MAŁE//UNIMARTER

Masażer BEURER MG 100

Zdrowie i uroda > Higiena osobista > Masaż i relaks > Masażery
Masażer BEURER MG 150 AGD małe > ZDROWIE I URODA > Masażery i maty masujące
AGD MAŁE//UNIMARTER

Masażer BEURER MG 150

Zdrowie i uroda > Higiena osobista > Masaż i relaks > Masażery
Artykuły Video Społeczność Seniorzy Rynek Zdrowia Market
Prywatność Regulamin #Tagi ☈ Popularne Kontakt
YouTube Facebook @unimarter
© 2019 UniMarter.com.
blog@unimarter.com
UniMart
er
Konto @  Market ❖