RYNEK ZDROWIA//UNIMARTER

Innowacje biomedyczne z Polski wkrótce trafią na NASDAQ

Marcin Jankowski/Newseria/EU-MED Summit 2019  •  2/Październik/2019 (11:13)
W czasie międzynarodowej konferencji branży life science, EU-MED Summit 2019, która właśnie zakończyła się w Łodzi, polskie startupy zaprezentowały wiele innowacyjnych wynalazków i technologii, w tym m.in. prototyp nieinwazyjnego stymulatora mózgu, który może zrewolucjonizować leczenie choroby Alzheimera.
UniMarter Innowacje biomedyczne z Polski wkrótce trafią na NASDAQ

EU-MED Summit 2019: Innowacje i nowe technologie w Łodzi


"Niedawno zakończyliśmy etap badań przedklinicznych na zwierzętach i badań FMRI (funkcjonalny rezonans magnetyczny) na pacjentach. Mamy gotowy prototyp urządzenia i wchodzimy w fazę badań klinicznych, do których rozpoczęliśmy aktywną rekrutację pacjentów. To jest ten etap, gdzie zaczynamy też wstępnie przygotowywać się do uzyskania niezbędnych certyfikatów dla urządzeń medycznych, aby w pierwszej kolejności móc dystrybuować nasze urządzenie na rynku polskim i europejskim. Kolejnym naszym celem jest wprowadzenie stymulatora na rynek amerykański i wejście na NASDAQ, dlatego też następnym krokiem będzie przeprowadzenie badań klinicznych wieloośrodkowych i uzyskanie certyfikacji FDA" - informuje Agnieszka Jarecka, menedżer z firmy Neuromedical, która we współpracy m.in. z łódzkimi naukowcami pracuje nad wspomnianym wyżej nieinwazyjnym urządzeniem do stymulacji mózgu.

Innowacyjność wynalazku w dużej mierze polega na jego nieinwazyjności. Dotychczas stosowane neurostymulatory były operacyjnie wszczepiane pacjentom, co niosło za sobą ryzyko wystąpienia powikłań.

"My zaprojektowaliśmy wygodne urządzenie, w formie opaski zakładanej na głowę, nadające się do użytku domowego, które stymuluje mózg chorego podczas snu" - mówi Agnieszka Jarecka.

W czasie konferencji EU-MED Summit 2019, odbywającej się w dniach 24-25 września w Łodzi, można było zobaczyć na własne oczy znacznie więcej obiecujących, innowacyjnych projektów z branży biomedycznej - na różnych etapach realizacji.

Na przykład polski startup o nazwie REM MED zaprezentował gotowe do użycia urządzenie do leczenia wad wzroku za pomocą technologii VR (wirtualnej rzeczywistości).

Politechnika Łódzka pokazała z kolei prototyp niedużego, elektronicznego urządzenia do pomiaru zmian długości nóg (o nazwie NaviFast6D), do których dochodzi często wskutek operacyjnej wymiany stawu biodrowego. Dzięki temu urządzeniu można w łatwy sposób, na bieżąco, monitorować sytuację w trakcie operacji i tak korygować jej przebieg, aby zapobiegać różnym powikłaniom ortopedycznym, takim jak np. skrzywienie kręgosłupa, do których może dojść po wymianie stawu biodrowego, jeśli wskutek zabiegu powstanie zbyt duża różnica długości pomiędzy obydwiema nogami (różnica powyżej 6 mm jest już uznawana za błąd medyczny). Wspomniane urządzenie przeszło już testy medyczne i jest gotowe do komercjalizacji.

W czasie konferencji można też było dowiedzieć się od uznanych ekspertów z kraju i zagranicy w jakie konkretne technologie warto inwestować.

"Warto zwrócić uwagę m.in. na duże +okno możliwości+ związanych z rozwojem technologii bazujących na sztucznej inteligencji, zwłaszcza w obszarze tzw. analityki predykcyjnej. Moim zdaniem w tej dziedzinie tkwi ogromny potencjał rozwoju i sukcesu dla startupów z całego świata" - przekonywał podczas konferencji Filippo Surace, który kieruje prężnie działającym inkubatorem i akceleratorem projektów z branży life science o nazwie Cube-Labs.

Kolejnym akcentowanym podczas konferencji kierunkiem rozwoju dla startupów z branży biomedycznej było tzw. cyberbezpieczeństwo (cybersecurity).

"Przedmiotem cyberataku mogą stać się nie tylko bazy danych zawierające wrażliwe informacje o stanie zdrowia pacjentów, ale także różnego rodzaju nowoczesne urządzenia używane w szpitalach czy też ośrodkach badawczych. Dlatego konieczne jest dziś ciągłe inwestowanie w cyberbezpieczeństwo" - podkreślał w czasie konferencji Tamir Pardo, prezes izraelskiej Shizim Group i były wieloletni dyrektor Mossadu.

Prof. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zwróciła uwagę na kolejny strategiczny i perspektywiczny kierunek, jakim są inwestycje w rozwój urządzeń i technologii dedykowanych starzejącemu się społeczeństwu.

"Uniwersytet Medyczny w Łodzi od ponad 10 lat realizuje ściśle zakreśloną strategię, która zakłada, że oprócz edukacji i badań będziemy również jako uczelnia zajmować się tworzeniem innowacyjnych rozwiązań opartych o prowadzone badania. Starzejące się społeczeństwo jest jednym z największych wyzwań, które obecnie stoją przed tak zwanymi naukami medycznymi i biomedycznymi, ale również technologiami, które są z tym bezpośrednio związane. Dlatego w sposób istotny postanowiliśmy włączyć się w ten nurt jako uczelnia badawcza" - mówi prof. Lucyna Woźniak.

Na dowód tego jej uczelnia została niedawno członkiem największego, paneuropejskiego konsorcjum, mającego na celu m.in. tworzenie innowacji medycznych podnoszących jakość życia osób starszyc"Ponadto mamy na uczelni centrum transferu technologii, które na co dzień wspiera wszystkie tworzące się pomysły. Udziela konsultacji, obsługuje kwestie własności intelektualnej, doradza i dba o czystość patentową naszych projektów. Stworzyliśmy zatem cały ekosystem, który promuje tworzenie indywidualnych firm o charakterze innowacyjnym" - mówi prof. Lucyna Woźniak.h. Konsorcjum to (European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing) działa pod auspicjami Komisji Europejskiej i ma wielu znamienitych partnerów naukowych (m.in. Europejski Instytut Technologiczny), a także partnerów biznesowych (jak np. Philips, Siemens, Achmea i Roche).

"Ponadto mamy na uczelni centrum transferu technologii, które na co dzień wspiera wszystkie tworzące się pomysły. Udziela konsultacji, obsługuje kwestie własności intelektualnej, doradza i dba o czystość patentową naszych projektów. Stworzyliśmy zatem cały ekosystem, który promuje tworzenie indywidualnych firm o charakterze innowacyjnym" - mówi prof. Lucyna Woźniak.

Na koniec trzeba dodać, że to nie przypadek iż konferencja EU-MED Summit 2019 odbyła się właśnie w Łodzi. Władze tego miasta już od wielu lat starają się uczynić z niego stolicę branży life science w Polsce. Dzięki temu w Łodzi powstał Bionanopark i z powodzeniem rozwija się wiele obiecujących startupów z branży biomedycznej.

W konferencji EU-MED Summit 2019, która była pierwszą edycją tego wydarzenia, wzięło udział blisko 400 osób, w tym wielu uznanych liderów branży, nie tylko z Polski, ale także z Izraela, Włoch czy Stanów Zjednoczonych.

W Łodzi powstanie polsko-izraelskie centrum R&D


Digital Health Innovation Center (DHIC) – pod taką nazwą zacznie wkrótce działać w Łodzi centrum rozwoju nowych technologii dla sektora medycznego. Będzie to projekt joint venture izraelskiej grupy Shizim oraz miasta Łódź. Jednym z głównych obszarów działania centrum będzie rozwój technologii związanych z cyberbezpieczeństwem.

Sporo się ostatnio dzieje w Łodzi wokół branży life science oraz MedTech. Miasto od lat zabiega bowiem o to, aby stać się wiodącym w naszym kraju ośrodkiem badawczo-rozwojowym dla startupów z dziedziny biotechnologii i medycyny. Te starania docenia coraz więcej firm i inwestorów, także zza granicy.

"Nasza firma planuje inwestycje w Polsce, a konkretnie w Łodzi. Chcemy uruchomić w tym mieście Digital Health Innovation Center (DHIC). Będzie to projekt joint venture rozwijany we współpracy z władzami miasta i współfinansowany z funduszy unijnych" – informuje Yossi Bornstein, założyciel i prezes izraelskiej grupy Shizim, która jest znanym inkubatorem i akceleratorem dla startupów z branży life science oraz MedTech działającym w Izraelu.

Grupa Shizim zapowiada, że DHIC będzie inwestycją długoterminową, a inauguracji jego działalności można spodziewać się już w ciągu 6 najbliższych miesięcy.

"Chcemy, aby DHIC stał się czołowym, nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy, ośrodkiem R&D w obszarze cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza dla szeroko pojętej branży life science oraz systemu ochrony zdrowia. Ale na tym nie koniec. Zamierzamy też adaptować, rozwijać i wdrażać we współpracy z polskimi naukowcami i firmami takie technologie jak: chmura obliczeniowa, blockchain, sztuczna inteligencja, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, internet rzeczy, analityka big data, a nawet komunikacja 5G" – mówi Yossi Bornstein.

Prezes grupy Shizim podkreśla, że Łódź ma ogromny potencjał rozwoju w dziedzinie life science oraz MedTech, nie tylko dlatego, że działa w niej wiele świetnych uczelni oraz startupów, lecz także dlatego, że miasto stworzyło specjalną infrastrukturę, która umożliwia tworzenie innowacji biotechnologicznych. Mowa tutaj przede wszystkim o słynnym łódzkim Bionanoparku.

"Jest w nim m.in. ogromny superkomputer, o wielkiej mocy obliczeniowej, który może być z powodzeniem wykorzystywany do tworzenia najnowocześniejszych rozwiązań z dziedziny IT" – nie kryje swojego entuzjazmu Yossi Bornstein.

Dlaczego grupa Shizim chce inwestować w Polsce przede wszystkim w rozwój technologii związanych z cyberbezpieczeństwem?

Dosadnej odpowiedzi na to pytanie udzielił w czasie ubiegłotygodniowej, międzynarodowej konferencji biotechnologicznej EU-MED Summit 2019 - która odbyła się właśnie w Łodzi - Tamir Pardo, obecnie szef rady nadzorczej grupy Shizim, a wcześniej były, wieloletni dyrektor słynnego izraelskiego Mossadu.

"Technologie cyfrowe, związane z systemami komputerowymi i siecią internetową, to nowa, miękka i cicha +broń atomowa+ naszych czasów. Dość tania i niepozorna, lecz jednocześnie bardzo potężna i niebezpieczna" – przekonywał uczestników EU-MED Summit 2019 Tamir Pardo, w czasie specjalnej sesji dotyczącej cyberbezpieczeństwa (zatytułowanej "Digital health as a national strategy: how to protect sensitive data").

Tamir Pardo zaznaczył, że przestępcy, terroryści i hakerzy coraz częściej używają technologii cyfrowych do różnego rodzaju ataków, manipulacji, kradzieży, szantaży i innych form szkodliwych działań, nie tylko jednak wobec podmiotów i osób działających w świecie wielkiej polityki i biznesu, lecz także w świecie nauki, medycyny oraz służby zdrowia.

"Jednym z najbardziej prywatnych, cennych i wrażliwych rodzajów danych dla każdego z nas są informacje o stanie zdrowia naszym i naszych bliskich. Niestety, obecnie tego rodzaju dane narażone są na duże ryzyko kradzieży lub różnego rodzaju manipulacji za pośrednictwem cyberataków" – mówił Tamir Pardo, podkreślając, że oprócz komputerów i baz danych, de facto, atakiem zagrożonych jest większość nowoczesnych urządzeń medycznych.

W czasie swojego wystąpienia w Łodzi Tamir Pardo przypomniał niedawny, głośny przypadek cyberataku o niespotykanej dotąd skali, który dotknął dziesiątek firm i instytucji na całym świecie. Chodzi o atak znany jako "WannaCry" z 2017 r.

"Atak ten przeprowadzony został z użyciem specjalnego oprogramowania, które zaszyfrowało bazy danych wielu znanych podmiotów, w tym m.in. dużych szpitali, a także znanych instytucji z sektora ochrony zdrowia. Zaatakowane podmioty były później szantażowane przez nieznanych sprawców. Otrzymały one polecenie zapłaty okupu w kryptowalucie Bitcoin, w zamian za odblokowanie dostępu do swoich danych" – przypomniał Tamir Pardo.

Izraelski ekspert przekonywał, że poza podmiotami działającymi w służbie zdrowia, w sposób szczególny o swoje cyberbezpieczeństwo powinny zadbać także firmy i instytucje realizujące innowacyjne badania naukowe w branży life science (aby zabezpieczyć swoje wynalazki, sekrety i wrażliwe dane przed kradzieżą lub manipulacjami).

Tamir Pardo ostrzega, że większość firm i organizacji na świecie posiada mniejsze lub większe luki w swoich systemach komputerowych, a bardziej konkretnie w systemach mających je zabezpieczać przed niepożądaną ingerencją z zewnątrz. Skąd to wie?

"Jestem współzałożycielem izraelskiego startupu z obszaru cyberbezpieczeństwa, firmy XM Cyber, która za pomocą autorskiej, automatycznej maszyny hakerskiej, pomaga swoim klientom szukać +dziur+ w ich systemach komputerowych. Niestety, okazało się, że większość audytowanych przez nas firm i organizacji miało w swoich systemach luki, które czyniły je podatnymi na różne rodzaje cyberataków" – konkluduje Tamir Pardo.

Na koniec dodajmy, że Izrael jest obecnie jednym ze światowych liderów w dziedzinie rozwoju innowacji biotechnologicznych oraz teleinformatycznych. Z danych przedstawionych w Łodzi, podczas EU-MED Summit 2019, wynika, że w tym niewielkim kraju działa już ponad 500 mniejszych lub większych startupów z samej tylko branży digital health. Przyczynia się to do faktu, że Izrael jest coraz częściej nazywany krajem startupów ("the startup nation").

Łódź zagłębiem innowacyjnych firm biotechnologicznych. To przyciąga do regionu zagraniczny kapitał


Biotechnologia i farmacja to jedne z najszybciej rosnących i najbardziej innowacyjnych sektorów polskiej gospodarki. Napędzają je zarówno innowacyjne projekty polskich firm i start-upów, jak i inwestycje zagranicznych firm, które przyciąga wykwalifikowana kadra i zaplecze naukowe. – Stajemy się znaczącym graczem na mapie europejskiej, bo w Polsce jesteśmy już liderem w branży life science – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta. W Łodzi odbyła się właśnie pierwsza w Polsce konferencja skupiająca specjalistów, inwestorów, przedstawicieli biznesu, nauki i administracji.

– Łódź stawia na branżę life science i wszystko, co jest związane z ochroną zdrowia, jakością życia. To jest przyszłość. Przy bardzo dobrych uczelniach i studentach, którzy kończą nasze uczelnie, przy szerokim zakresie firm, które zaczynają pączkować, jeśli chodzi o ogólnie pojętą healthcare, na to właśnie powinniśmy stawiać – mówi agencji Newseria Biznes prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Inwestorów przyciąga do Łodzi m.in. centralna lokalizacja, dobrze wykwalifikowana kadra, świetne uczelnie wyższe i konkurencyjne ceny nieruchomości. Proaktywne podejście miasta do wspierania przedsiębiorstw jest doceniane przez korporacje i inwestorów, a Łódź na siedzibę główną wybrały firmy takie, jak Aflofarm czy Takeda.

– Przede wszystkim tworzymy właściwą infrastrukturę i sprzyjający klimat do rozwoju. Infrastruktura to m.in. Bionanopark, który konsekwentnie rozbudowujemy. Wspieramy łódzkie uczelnie, wchodzimy w różnego typu projekty, m.in. z Uniwersytetem Medycznym – wymienia Hanna Zdanowska. 

– W branży life science jest sporo start-upów, część z nich ląduje w inkubatorze Bionanoparku i wiele z nich obiecująco się rozwija. Przykładowo, firma NapiFeryn, która zaczynała u nas, dzisiaj robi karierę globalną i jej pomysł na nowe białko fantastycznie zaczyna sprzedawać się na rynku – dodaje Marek Cieślak, prezes Bionanopark. – Specjalizujemy się w implantach indywidualnych, prowadzimy badania nad szpiczakiem i kilka innych, związanych np. ze strukturami nano. Jesteśmy na początku drogi do tego, żeby Łódź faktycznie stała się taką Doliną Krzemową, jeśli chodzi o te technologie. Zrobiliśmy już kawał dobrej roboty i fajnie było by tego nie zmarnować.

Polska jest dla firm farmaceutycznych i biotechnologicznych coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem. Polskie wydatki na opiekę zdrowotną wynoszą około 24 mld euro rocznie, a w najbliższych latach Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje w rozwój biotechnologii ok. 300 mln zł (w ramach Programu Rozwoju Biotechnologii). Biotechnologia jest wymieniona jako jeden z motorów innowacyjności polskiej gospodarki w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i – jak podaje PAIiH, należy do najszybciej rozwijających się sektorów w kraju.

– Do tej pory panowało przekonanie, że najciekawsze projekty powstają w Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Oczywiście tamtejsze rynki są mocno rozwinięte, ale dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi, pokazujemy, że i w Polsce ten rynek jest naprawdę ciekawy. Potencjał, który kryją polskie uczelnie i polscy naukowcy, jest naprawdę duży i wart wykorzystania na arenie międzynarodowej. Widzimy, że zagraniczni inwestorzy są coraz bardziej zainteresowani, bo widzą, że ten ekosystem w Polsce staje się coraz bardziej dojrzały, daje gwarancję korzystnych zysków w przyszłości – mówi Marek Gajewski, członek zarządu Poland Biomed Ventures.

Również badania kliniczne w Polsce rozwijają się w ostatnich latach dzięki polityce sprzyjającej innowacjom, a cały krajowy sektor farmaceutyczny wart jest ok. 8 mld euro. Z kolei sektor technologii medycznych jest wyceniany na ok. 1,6 mld euro i w ciągu najbliższych trzech lat ma rosnąc w 10-proc. tempie.

– Aby każdy, nawet najciekawszy projekt mógł się znaleźć na rynku, po drodze musi się wiele wydarzyć. Przede wszystkim musimy pozyskać odpowiedni zespół, znaleźć specjalistów, którzy pomogą wprowadzić te innowacje na rynek i znaleźć na to finansowanie – mówi Marek Gajewski.

Miejscem, w którym liderzy międzynarodowego sektora life science – obejmującego m.in. biotechnologię, farmację, bioinformatykę i przemysł urządzeń medycznych – mają okazję się spotkać i nawiązać współpracę jest EU-MED SUMMIT. Konferencja, która w tym tygodniu odbyła się w Łodzi, to pierwsze takie wydarzenie w Polsce, wspierane przez izraelską Grupę Shizim i Poland Biomed Ventures. Cel to m.in. promowanie polskich start-upów life science w celu przyciągnięcia inwestycji zagranicznych.

– Od kilku lat rynek start-upowy w Polsce mocno się rozwija. Do tej pory projekty skupiały się głównie na aplikacjach mobilnych czy produktach o ograniczonym poziomie innowacyjności. My otwieramy się na rynek life science, czyli urządzeń medycznych, technologii farmaceutycznych i digital health. We współpracy z naszymi partnerami powstały już w Polsce dwa fundusze inwestycyjne, które inwestują w te technologie, mamy kilka projektów, które są już w fazie badań klinicznych. Wszystko wskazuje, że to będzie bardzo dobry okres w rozwoju life science w Polsce – mówi Marek Gajewski.

Jak podkreśla, duże zainteresowanie rozwojem technologii w sektorze life science jest widocznie zarówno w Polsce, jak i globalnie. Jednak w Polsce nie było dotąd tak dużego wydarzenia, które skupiałoby międzynarodowych graczy chętnych, aby zaistnieć na tutejszym rynku.

– Udało nam się stworzyć miejsce, gdzie ci partnerzy, którzy są niezbędni do rozwoju innowacji, chcieli się pojawić. Mieliśmy wielu przedstawicieli funduszy inwestycyjnych, wśród nich bardzo dużych międzynarodowych graczy, przedstawicieli akceleratorów technologicznych, start-upów oraz nauki i administracji rządowej – mówi Marek Gajewski.

Jak podkreśla, EU-MED SUMMIT ma się na stałe wpisać w kalendarz imprez start-upowych. Strategicznym partnerem wydarzenia jest miasto Łódź.

Komunikat (c) Newseria Biznes/EU-MED Summit 2019
TAGI
Wszystkie artykuły... Rynek Zdrowia rynek zdrowia konferencja służba zdrowia 2018 rynek zdrowia konferencja 2018 służba zdrowia pl co nowego w służbie zdrowia polityka zdrowia medexpress menedżer zdrowia inżynieria biomedyczna praca biomedyka pedagogika biomedyka definicja studia biomedyczne biomedyczne podstawy rozwoju prezentacja inżynieria biomedyczna opinie manipulacje biomedyczne biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania pdf łódź wiadomości polska science life marek rozwoju łódź projekty uczelnie rynek firmy technologie hannazdanowska startupy biotechnologia
OPINIE
Nie możesz dodać nowej opini!
Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
POPULARNE
›  Rynek OC w Polsce: Jesteś kierowcą? Musisz to przeczytać!
›  Smog – na co najbardziej szkodzi?
›  Stopa cukrzycowa – można jej uniknąć!
›  Innowacje biomedyczne z Polski wkrótce trafią na NASDAQ
›  Ministerstwo Cyfryzacji: Checklist – przedsiębiorco, o tym musisz pamiętać
›  Masz zespół jelita drażliwego? Zapytaj lekarza o dietę FODMAP
›  Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to nowa forma oszczędzania
›  Czy można szybko pozbyć się alkoholu z organizmu?
›  Możliwe formy oraz potencjalne cele i obiekty cyberataków
›  Społeczeństwo informacyjne wobec zagrożeń cyberprzestępczością i cyberterroryzmem
›  Ruch a mózg: chcesz mieć dobrą pamięć? Ćwicz jak najwięcej!
›  Smog prowadzi do różnych problemów zdrowotnych u dorosłych i dzieci
›  Tendencje rozwojowe w zakresie problematyki walki z cyberprzestępczości
›  10 porad, jak dbać o wzrok niemowlaka
›  Zjawisko cyberterroryzmu i jego konsekwencje
›  Czym jest cyberprzestrzeń, cyberterroryzm i cyberprzestępczość?
›  2 mln polskich dzieci cierpi na alergiczny nieżyt nosa
›  Niskie ciśnienie: norma czy powód do niepokoju? Jak mierzyć?
›  Szpital Powiatowy Łask: Dzierżawca nie sprostał wymaganiom?
›  Resort zdrowia chce odbudować i poprawić opiekę psychiatryczną
›  Czego NIE mówić osobie cierpiącej na depresję?
›  Co najbardziej przyczynia się do poprawy stanu zdrowia?
›  Jak wprowadzić PPK w firmie, korzystając z brytyjskich doświadczeń?
›  Najzdrowsze produkty spożywcze świata!
›  Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie ogłasza Narodowy Kryzys Zdrowia
›  Zadbaj o dobrą kondycję swojego ucznia w szkole
›  Jak pielęgnować zęby u dzieci? Jak dbać o zęby każdego dnia?
›  Recepta na zdrowe małżeństwo dla każdego
›  Producenci ekstraktów z konopi walczą o ich zatwierdzenie przez UE
›  Wcześnie wykryty rak piersi może być uleczalny!
›  Ubezpieczenia Społeczne w Wielkiej Brytanii: zarys historyczny
›  Innowacja w żywieniu niemowląt!
›  Jak znany onkolog leczył się z nowotworu: rozmowa z prof. Jassemem
›  Siedzący tryb życia groźniejszy niż myślisz. Ruch to zdrowie!
›  Stres przyczyną chorób. Nie zgadniesz, jak wielu
›  Coraz większe wsparcie dla innowacji medycznych w Polsce
›  Schizofrenia zaczyna się w młodym wieku?
›  Dietetyczny zawrót głowy: modne diety kontra nauka
›  PKN Orlen przeznaczy 10 mln zł na program zdrowotny dla Płocka
›  Kiedy ból serca nie jest zawałem: fakty o dławicy piersiowej
›  Już ponad połowa Polaków ma problem z nadmiarem kilogramów
›  PPK - gdzie trzech się składa, jeden korzysta
›  Chcesz być zdrowy - zadbaj o relacje z innymi!
›  Ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe: ryzyko choroby i wypadku!
›  NIK o zapewnieniu opieki paliatywnej i hospicyjnej
›  Pacjenci onkologiczni mogą być leczeni szybciej i skuteczniej
›  Ministerstwo Zdrowia wdraża duże zmiany w leczeniu schizofrenii
›  Innowacje medyczne skracają kolejki do lekarzy i poprawiają jakość świadczeń
›  Jak działają apteki i na jakiej zasadzie sprzedają leki?
›  Jak bezpiecznie opóźniać procesy starzenia?
MARKET//UNIMARTER
Niania elektroniczna BEURER BY33 AGD małe > DLA DZIECKA > Nianie elektroniczne
AGD MAŁE//UNIMARTER

Niania elektroniczna BEURER BY33

Dzieci i niemowlęta > Bezpieczeństwo niemowląt > Nianie elektroniczne
Oczyszczacz BEURER LR 300 AGD małe > DO DOMU > Oczyszczacze powietrza
AGD MAŁE//UNIMARTER

Oczyszczacz BEURER LR 300

Dom i ogród > Sprzęt AGD > Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja > Oczyszczacze powietrza
Urządzenie do aromaterapii BEURER LA 20 AGD małe > DO DOMU > Nawilżacze powietrza
AGD MAŁE//UNIMARTER

Urządzenie do aromaterapii BEURER LA 20

Dom i ogród > Sprzęt AGD > Urządzenia do kontroli klimatu > Nawilżacze
Aparat do masażu Beurer MG 70 Masażer AGD małe > ZDROWIE I URODA > Masażery i maty masujące
AGD MAŁE//UNIMARTER

Aparat do masażu Beurer MG 70 Masażer

Zdrowie i uroda > Higiena osobista > Masaż i relaks > Masażery
Pulsometr BEURER PM 15 AGD małe > ZDROWIE I URODA > Ciśnieniomierze
AGD MAŁE//UNIMARTER

Pulsometr BEURER PM 15

Zdrowie i uroda > Opieka zdrowotna > Monitory funkcji życiowych > Ciśnieniomierze
Termometr BEURER FT 65 AGD małe > DLA DZIECKA > Termometry
AGD MAŁE//UNIMARTER

Termometr BEURER FT 65

Zdrowie i uroda > Opieka zdrowotna > Monitory funkcji życiowych > Termometry medyczne
Artykuły Video Społeczność Rynek Zdrowia Market Placówki medyczne Baza leków
Seniorzy Ubezpieczenia Kalkulator OC/AC Przyczepy
Prywatność Regulamin #Tagi ☈ Popularne ❖ Rankingi Kontakt
YouTube Facebook @unimarter
© 2019 UniMarter.com.
blog@unimarter.com
UniMart
er
Konto @  Market ❖