TELEWIZJA//UNIMARTER

2 mln polskich dzieci cierpi na alergiczny nieżyt nosa

(c) Newseria  •  16/Wrzesień/2019 (11:17)
Nieleczony alergiczny nieżyt nosa prowadzi do zaburzenia koncentracji i permanentnego zmęczenia, może mieć także bardzo negatywne skutki zdrowotne w przyszłości. Nawet o 80 proc. zwiększa ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej, może też być przyczyną nadciśnienia tętniczego i udaru mózgu. Z problemem tym zmaga się ok. 2 mln dzieci. Najskuteczniejszą przyczynową metodą leczenia jest podjęzykowa immunoterapia alergenowa, która zastosowana odpowiednio wcześnie nawet trzykrotnie zmniejsza zagrożenie wystąpieniem astmy. W Polsce wciąż nie podlega jednak refundacji.

2 mln polskich dzieci cierpi na alergiczny nieżyt nosa. Nieleczony zwiększa o 80 proc. ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej


Alergiczny nieżyt nosa, czasem nazywany też katarem siennym, to stan zapalny śluzówek nosa i zatok wywołany działaniem alergenów. Coraz częściej dotyka dzieci i młodzież, zapadają i cierpią na nią również osoby starsze. Alergiczny nieżyt nosa może występować sezonowo, w okresie od stycznia do października, na skutek obecności takich alergenów, jak pyłki kwitnących drzew, traw chwastów i zarodników pleśni. Najbardziej uciążliwe są jednak alergeny całoroczne np. roztocza kurzu domowego. Roztocza szczególnie dają się we znaki jesienią i zimą przez zmiany pogody i wilgotność powietrza oraz z powodu rozpoczęcia sezonu grzewczego. Poza tym jest to okres częstszego występowania infekcji układu oddechowego.

– Są to alergeny przede wszystkim kurzu, pleśni, sierści zwierząt, nawet, o czym mało kto wie, w szkołach czy przedszkolach są to alergeny prusaków, różnego rodzaju owadów, które żyją wokół nas – mówi agencji informacyjnej Newseria prof. Piotr Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W Polsce na alergiczny nieżyt nosa cierpi ok. 25 proc. populacji, z czego prawie 2 mln to dzieci i młodzież do 18 roku życia. Objawy choroby to przede wszystkim obrzęk błony śluzowej nosa utrudniający oddychanie, katar, kichanie, ból głowy w okolicy czołowej oraz problemy ze snem. Symptomy te często są lekceważone, w dłuższej perspektywie jednak istotnie obniżają jakość życia chorego. W przypadku dzieci przyczyniają się też do pogorszenia wyników w nauce, zaburzają bowiem zdolność koncentracji i prowadzą do permanentnego zmęczenia. Nieleczony alergiczny nieżyt nosa może mieć też wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości.

– Ten, kto choruje na nieżyt nosa, o 20 lat wcześniej dostanie nadciśnienia tętniczego prowadzącego do udaru mózgu. Ma o 80 proc. skumulowane ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej, choroby, która powoduje niedotlenienie organizmu – mówi prof. Piotr Kuna.

W leczeniu alergicznego nieżytu nosa często stosuje się donosowe glikokortykosteroidy oraz leki przeciwhistaminowe. W przypadku stwierdzenia związku między konkretnym alergenem a objawami możliwe jest zastosowanie immunoterapii alergenowej, polegającej na podawaniu choremu małych, lecz stopniowo zwiększanych dawek alergenu. Terapia ta, jako obecnie jedyna, jest w stanie skutecznie wpłynąć na modyfikację przebiegu alergii. Badania pokazują, że zastosowanie immunoterapii zmniejsza również ryzyko progresji rozwoju alergii w kierunku astmy oskrzelowej nawet o 50 proc.

– Ostatnie standardy GINA i standardy terapii chorób alergicznych, które zostały na początku tego roku opublikowane przez Europejską Akademię Alergologii, Immunologii Klinicznej jasno o tym mówią. Leczmy w ten sposób pacjentów z astmą alergiczną, chorych na alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa z współistniejącymi chorobami, uczulonych na alergeny roztoczy kurzu domowego, a uzyskamy w ten sposób lepszą kontrolę astmy oskrzelowej – mówi prof. Maciej Kupczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Celem immunoterapii jest wywołanie tolerancji organizmu na konkretny alergen, a więc przywrócenie normalnego funkcjonowanie układu immunologicznego. Najlepsze efekty osiągane są w przypadku uczulenia na pyłki traw, drzew i roztocza kurzu domowego. Na znaczną poprawę samopoczucia mogą jednak liczyć także osoby uczulone na sierść zwierząt i jady owadów. Początkowo immunoterapię aplikowano w formie podskórnej, obecnie istnieją także leki podawane podjęzykowo. Mechanizm działania jest ten sam, terapia podjęzykowa jest jednak wygodniejsza dla pacjentów, może być bowiem aplikowana w warunkach domowych.

– Preparaty są dostępne, ale niestety są pełnopłatne. Cena jest pewnym ograniczeniem, stąd może zbyt małe rozpowszechnienie tej metody terapii w porównaniu do tego, jakie są potrzeby z punktu widzenia zdrowia publicznego. Efekt terapii w naszej codziennej praktyce jest doskonały – mówi prof. Maciej Kupczyk.

Eksperci nie mają wątpliwości, że nowoczesna immunoterapia podjęzykowa powinna podlegać refundacji. Na całym świecie gwałtownie wzrasta zachorowalność na alergie. W Polsce choruje już blisko 15 mln osób, przy czym, jak pokazało badanie Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP), 12 proc. społeczeństwa ma rozpoznaną astmę oskrzelową.

– Szczepienia, czyli immunoterapia alergenowa, jest jedynym działaniem profilaktycznym i dlatego w zasadzie powinniśmy zrobić wszystko, żeby metody profilaktyczne były stosowane na jak najszerszą skalę – mówi prof. Krzysztof Kowal, kierownik Zakładu Alergologii i Immunologii Doświadczalnej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

– Immunoterapia podjęzykowa powinna być refundowana. Jeżeli państwo ponosi odpowiedzialność za dzieci, młodych ludzi, którzy wkraczają w dorosłe życie i chcą pracować, to ten rodzaj leczenia powinien być dla nich dostępny. To jest nieporozumienie, że te leki są nierefundowane i dla wielu naszych pacjentów niedostępne ze względu na zbyt wysoką cenę – mówi prof. Piotr Kuna.
1

2 mln polskich dzieci cierpi na alergiczny nieżyt nosa. Nieleczony zwiększa o 80 proc. ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej

2 mln polskich dzieci cierpi na alergiczny nieżyt nosa. Nieleczony zwiększa o 80 proc. ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej© (c) Newseria
1.
Prof. Piotr Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Na alergiczny nieżyt nosa w Polsce cierpi około 25 proc. dzieci. Biorąc pod uwagę, że populacja dzieci i młodzieży pomiędzy 1. a 18. rokiem życia to jest około 8 mln osób, 2 mln dzieci choruje na alergiczny nieżyt nosa. Objawy się wydają banalne, bo każdy z nas ma chociaż raz w życiu nieżyt nosa, katar, czyli niedrożność, świąd nosa, napady kichania, ból w okolicy czołowej, niemożność wyspania się, budzenie się, niemożność wysławiania się dlatego, że nie oddychamy przez nos, który jest bardzo ważny, żeby mówić. Ale to, co tak naprawdę jest niewidoczne, a jest najgorsze dla tych osób, to po pierwsze, zaburzenia zdolności do uczenia się, zaburzenia zdolności do wypoczynku, zaburzenia zdolności do koncentracji. I choroby, które się rozwijają na tle alergicznego nieżytu nosa, chorują niby dzieci, ale my wiemy, że ten, kto choruje na nieżyt nosa, o 20 lat wcześniej dostanie nadciśnienie tętnicze, a potem udar mózgu, że ten, kto ma nieżyt nosa ma 80 proc. skumulowane ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej, choroby, która po prostu powoduje niedotlenienie organizmu. A więc nieżyt nosa, który jest nieleczony, nierozpoznany lub źle leczony może prowadzić do bardzo wielu konsekwencji zdrowotnych, które rozwijają się nieco później w życiu i mogą być niedostrzegane przez rodziców czy pacjentów.

N: A czy te objawy mogą się zaostrzać sezonowo czy pod wpływem jakichś alergenów konkretnych?

To jest bardzo ciekawe. Oczywiście, największy sezon występowania alergenów tzw. okresowych to jest oczywiście kwiecień, maj, czerwiec, lipiec. Ale najgorsze alergeny to są alergeny całoroczne. One występują cały rok i są szczególnie aktywne jesienią, kiedy zmienia się pogoda, kiedy dochodzi zanieczyszczenie powietrza na skutek spalania różnego rodzaju biopaliw, kiedy powietrze staje się bardziej wilgotne, kiedy zaczyna się sezon wirusowy. Czyli są to alergeny, czego? Kurzu, przede wszystkim kurzu, alergeny pleśni, sierści zwierząt, przeróżnych zwierząt, a nawet, o czym mało kto wie, w szkołach, w przedszkolach są to alergeny prusaków, po prostu różnego rodzaju owadów, które żyją wokół nas.

N: A czy u tych dzieci można zastosować immunoterapię alergenową?

Tzn. immunoterapia jest w tej chwili zalecana do leczenia każdej choroby alergicznej, nie tylko alergicznego nieżytu nosa, alergicznego zapalenia spojówek, czy nawet alergicznej astmy oskrzelowej, o ile dany alergen rzeczywiście wywołuje objawy chorobowe. Czyli tak naprawdę nie wystarczy stwierdzić tylko czystego uczulenia, ale jeszcze pokazać związek pomiędzy alergenem a objawami.

N: Jest problem z dostępem do immunoterapii podjęzykowej, czy ona powinna być szerzej dostępna?

Tzn. immunoterapia podjęzykowa powinna być po prostu refundowana. Chcę państwu powiedzieć, że wszystkie badania, które są wykonywane nad nie tyle skutecznością, efektywnością tej immunoterapii, jakie korzyści przynosi pacjentom i całemu systemowi ochrony zdrowia to jest to bardzo opłacalna dla państwa metoda leczenia. I państwo powinno, jeżeli państwo ponosi odpowiedzialność za dzieci, za młodych ludzi, którzy wkraczają w życie, chcą pracować, to ten rodzaj leczenia powinien być dla nich dostępny. To jest nieporozumienie, że niestety te leki są nierefundowane i dla wielu naszych pacjentów są niedostępne ze względu na po prostu zbyt wysoką cenę.

N: Pan profesor mówił o tych chorobach, które się mogą rozwinąć później, rozumiem, że jest to opłacalne w przyszłości?

Chcę powiedzieć, że immunoterapia swoista zastosowana odpowiednio wcześnie u dzieci, a nawet u młodych ludzi zapobiega rozwojowi astmy i zmniejsza ryzyko astmy dwu-, a nawet trzykrotnie jak również zmniejsza ryzyko zaostrzeń wywołanych alergią, i uwaga, i zmniejsza częstość infekcji wirusowych.

2.
Maciej Kupczyk, Klinika Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa na pewno jest jednym z najistotniejszych czynników ryzyka rozwoju astmy oskrzelowej. To, jaki procent to trochę zależy od grupy wiekowej i od alergenu, który indukuje nam te objawy. W przypadku np. uczulenia na roztocze kurzu domowego, całorocznej takiej alergii wiemy, że to nawet kilkadziesiąt procent pacjentów w przyszłości może rozwinąć objawy nadreaktywności ze strony dolnych dróg oddechowych i astmę oskrzelową.

N: A jak na powstrzymywanie astmy oskrzelowej wpływa immunoterapia alergenowa?

Immunoterapia alergenowa jest właściwie jedyną dostępną metodą terapii chorób alergicznych, która jest w stanie wpłynąć na modyfikację tzw. historii naturalnej alergii, czyli rzeczywiście zmniejsza ryzyko progresji rozwoju alergii. Bo wiemy, że naturalnie alergia rozwija się w ten sposób, że ktoś, kto jest uczulony na jeden alergen może rozwinąć uczulenie na kolejne alergeny, ktoś, kto ma jedną chorobę alergiczną, może rozwinąć jej cięższe postacie, albo cały komplet chorób alergicznych, można tak powiedzieć, w tym właśnie astmę oskrzelową. I stosując immunoterapię alergenową u pacjentów z alergicznym nieżytem błony śluzowej nosa mniej więcej o 50 proc., o połowę zmniejszamy ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej.

N: A jakie są najnowsze doniesienia à propos skuteczności immunoterapii podjęzykowej właśnie w przypadku astmy?

Już w 2018 roku międzynarodowe standardy diagnostyki i terapii astmy uwzględniły badania, tutaj pierwszym autorem był pan prof. Virchow, ale te prace były też prowadzone w Polsce, gdzie zwrócono uwagę, że immunoterapia podjęzykowa u pacjentów z astmą nie w pełni kontrolowaną pozwala uzyskać lepszą kontrolę choroby, więc jest to jedna z metod terapii astmy nie w pełni kontrolowanej, co jest wielką nowością. I rzeczywiście, ostatnie standardy i standardy GINA, i standardy terapii chorób alergicznych, które zostały na początku tego roku opublikowane przez Europejską Akademię Alergologii, Immunologii Klinicznej również jasno w ten sposób mówią. Leczmy pacjentów z astmą alergiczną uczulonych na alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa z współistniejącymi tymi chorobami uczulonych na alergeny roztoczy kurzu domowego, uzyskamy w ten sposób lepszą kontrolę astmy oskrzelowej.

N: Czy polscy pacjenci mają w tej chwili dostęp do tej immunoterapii podjęzykowej?

Dostęp do preparatów, preparaty są dostępne, niestety są pełnopłatne, więc cena ogranicza dostępność tej metody terapii moim zdaniem. Preparaty są dostępne i efekt w tak naszej codziennej praktyce jest doskonały. Cena niestety jest pewnym ograniczeniem, stąd może zbyt małe rozpowszechnienie tej metody terapii w porównaniu do tego, jakie są potrzeby z punktu widzenia zdrowia publicznego.

Myślę, że decydenci warto by było, gdybyśmy uwzględnili sytuację epidemiologiczną. My wiemy, że żyjemy w tej chwili w czasach, kiedy jesteśmy świadkami epidemii alergii, chorób o podłożu alergicznym. Zmienia się też obraz tych chorób, mamy coraz więcej chorób ciężkich postaci, np. wstrząsów anafilaktycznych, trzeba to uwzględnić na wszystkich tak naprawdę etapach, począwszy od edukacji studentów, poprzez edukację lekarzy, kursy, szkolenia, aż do dostępności leków, które są niezbędne do prawidłowych działań w tym zakresie.

3.
Krzysztof Kowal, profesor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, przewodniczący Sekcji Immunoterapii w Towarzystwie Alergologicznym.

N: Jaki jest mechanizm działania immunoterapii alergenowej?

Immunoterapia alergenowa wywołuje tolerancję u chorych, którzy są uprzednio uczuleni na dany alergen. Czyli jak gdyby ma za zadanie przywrócić normalne funkcjonowanie układu immunologicznego.

N: A w przypadku jakiego rodzaju alergii jest najbardziej skuteczna?

Najlepsze wyniki osiągamy w przypadku uczulenia na pyłki, pyłki traw, drzew w przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego, niekiedy u chorych na sierść zwierząt jak również u chorych uczulonych na jady owadów.

N: A jak wygląda kwestia porównania skuteczności immunoterapii podjęzykowej i iniekcyjnej?

Te metody dają bardzo podobne wyniki, aczkolwiek u niektórych chorych może być lepsza skuteczność jednej, u innych drugiej metody. To zależy bardzo często od profilu uczulenia oraz od dostępnych ekstraktów, dostępnych szczepionek alergenowych.

Szczepienia, czyli immunoterapia alergenowa jest jedynym działaniem profilaktycznym i dlatego w zasadzie powinniśmy zrobić wszystko, żeby metody profilaktyczne były zastosowane na jak najszerszą skalę.
TAGI
Wszystkie artykuły... Telewizja alergiczny nieżyt nosa astma oskrzelowa alergia immunoterapia podjęzykowa alergia astma
OPINIE
Nie możesz dodać nowej opini!
Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
POPULARNE
›  Rynek OC w Polsce: Jesteś kierowcą? Musisz to przeczytać!
›  Smog – na co najbardziej szkodzi?
›  Stopa cukrzycowa – można jej uniknąć!
›  Innowacje biomedyczne z Polski wkrótce trafią na NASDAQ
›  Ministerstwo Cyfryzacji: Checklist – przedsiębiorco, o tym musisz pamiętać
›  Masz zespół jelita drażliwego? Zapytaj lekarza o dietę FODMAP
›  Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to nowa forma oszczędzania
›  Czy można szybko pozbyć się alkoholu z organizmu?
›  Możliwe formy oraz potencjalne cele i obiekty cyberataków
›  Ruch a mózg: chcesz mieć dobrą pamięć? Ćwicz jak najwięcej!
›  Społeczeństwo informacyjne wobec zagrożeń cyberprzestępczością i cyberterroryzmem
›  Smog prowadzi do różnych problemów zdrowotnych u dorosłych i dzieci
›  Tendencje rozwojowe w zakresie problematyki walki z cyberprzestępczości
›  10 porad, jak dbać o wzrok niemowlaka
›  Zjawisko cyberterroryzmu i jego konsekwencje
›  Czym jest cyberprzestrzeń, cyberterroryzm i cyberprzestępczość?
›  2 mln polskich dzieci cierpi na alergiczny nieżyt nosa
›  Niskie ciśnienie: norma czy powód do niepokoju? Jak mierzyć?
›  Szpital Powiatowy Łask: Dzierżawca nie sprostał wymaganiom?
›  Resort zdrowia chce odbudować i poprawić opiekę psychiatryczną
›  Czego NIE mówić osobie cierpiącej na depresję?
›  Co najbardziej przyczynia się do poprawy stanu zdrowia?
›  Najzdrowsze produkty spożywcze świata!
›  Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie ogłasza Narodowy Kryzys Zdrowia
›  Jak wprowadzić PPK w firmie, korzystając z brytyjskich doświadczeń?
›  Zadbaj o dobrą kondycję swojego ucznia w szkole
›  Producenci ekstraktów z konopi walczą o ich zatwierdzenie przez UE
›  Wcześnie wykryty rak piersi może być uleczalny!
›  Jak pielęgnować zęby u dzieci? Jak dbać o zęby każdego dnia?
›  Recepta na zdrowe małżeństwo dla każdego
›  Innowacja w żywieniu niemowląt!
›  Jak znany onkolog leczył się z nowotworu: rozmowa z prof. Jassemem
›  Ubezpieczenia Społeczne w Wielkiej Brytanii: zarys historyczny
›  Siedzący tryb życia groźniejszy niż myślisz. Ruch to zdrowie!
›  Stres przyczyną chorób. Nie zgadniesz, jak wielu
›  Coraz większe wsparcie dla innowacji medycznych w Polsce
›  Schizofrenia zaczyna się w młodym wieku?
›  Dietetyczny zawrót głowy: modne diety kontra nauka
›  PKN Orlen przeznaczy 10 mln zł na program zdrowotny dla Płocka
›  Kiedy ból serca nie jest zawałem: fakty o dławicy piersiowej
›  Już ponad połowa Polaków ma problem z nadmiarem kilogramów
›  PPK - gdzie trzech się składa, jeden korzysta
›  Chcesz być zdrowy - zadbaj o relacje z innymi!
›  Ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe: ryzyko choroby i wypadku!
›  Ministerstwo Zdrowia wdraża duże zmiany w leczeniu schizofrenii
›  Innowacje medyczne skracają kolejki do lekarzy i poprawiają jakość świadczeń
›  Jak działają apteki i na jakiej zasadzie sprzedają leki?
›  NIK o zapewnieniu opieki paliatywnej i hospicyjnej
›  Pacjenci onkologiczni mogą być leczeni szybciej i skuteczniej
›  Medycyna przyszłości: w które technologie warto inwestować
MARKET//UNIMARTER
Niania elektroniczna BEURER BY33 AGD małe > DLA DZIECKA > Nianie elektroniczne
AGD MAŁE//UNIMARTER

Niania elektroniczna BEURER BY33

Dzieci i niemowlęta > Bezpieczeństwo niemowląt > Nianie elektroniczne
Oczyszczacz BEURER LR 300 AGD małe > DO DOMU > Oczyszczacze powietrza
AGD MAŁE//UNIMARTER

Oczyszczacz BEURER LR 300

Dom i ogród > Sprzęt AGD > Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja > Oczyszczacze powietrza
Urządzenie do aromaterapii BEURER LA 20 AGD małe > DO DOMU > Nawilżacze powietrza
AGD MAŁE//UNIMARTER

Urządzenie do aromaterapii BEURER LA 20

Dom i ogród > Sprzęt AGD > Urządzenia do kontroli klimatu > Nawilżacze
Aparat do masażu Beurer MG 70 Masażer AGD małe > ZDROWIE I URODA > Masażery i maty masujące
AGD MAŁE//UNIMARTER

Aparat do masażu Beurer MG 70 Masażer

Zdrowie i uroda > Higiena osobista > Masaż i relaks > Masażery
Pulsometr BEURER PM 15 AGD małe > ZDROWIE I URODA > Ciśnieniomierze
AGD MAŁE//UNIMARTER

Pulsometr BEURER PM 15

Zdrowie i uroda > Opieka zdrowotna > Monitory funkcji życiowych > Ciśnieniomierze
Termometr BEURER FT 65 AGD małe > DLA DZIECKA > Termometry
AGD MAŁE//UNIMARTER

Termometr BEURER FT 65

Zdrowie i uroda > Opieka zdrowotna > Monitory funkcji życiowych > Termometry medyczne
Artykuły Video Społeczność Rynek Zdrowia Market Placówki medyczne Baza leków
Seniorzy Ubezpieczenia Kalkulator OC/AC Przyczepy
Prywatność Regulamin #Tagi ☈ Popularne ❖ Rankingi Kontakt
YouTube Facebook @unimarter
© 2019 UniMarter.com.
blog@unimarter.com
UniMart
er
Konto @  Market ❖